POSITAL prezentuje nową serię enkoderów absolutnych, wspierającą interfejs komunikacyjny IO-Link. Główne cechy nowych systemów:

  • Uproszczony system komunikacji
  • Wieloobrotowe, magnetyczne enkodera nie wymagające zasilania oraz przekładni
  • Algorytmy kompensujące wpływ temperatury oraz wibracji (opcja dostępna wkrótce)
  • Złączy dla przełączników PRESET, RESET oraz przełącznika krzywkowego
  • Redukcja kosztów poprzez uproszczenie okablowania
  • Automatyczna parametryzacja po wymianie urządzenia

IO-Link to niedrogi, łatwy do wdrożenia system komunikacji zaprojektowany w celu uproszczenia połączeń między sieciami fieldbus lub przemysłowymi sieciami Ethernet, a czujnikami pomiarowymi znajdującymi się w halach produkcyjnych. Z jednej strony bramy nadrzędnej IO-Link znajduje się interfejs do całej sieci, natomiast z drugiej strony  realizowane jest wiele połączeń typu punkt-punkt między czujnikami pomiarowymi. Interfejs IO-Link dla urządzeń końcowych jest stosunkowo prosty, co eliminuje potrzebę obsługi złożonych protokołów komunikacyjnych na poziomie czujnik-element wykonawczy. IO-Link obsługuje różne typy danych, w tym dane pomiarowe, instrukcje konfiguracyjne i dane dotyczące warunków pracy (np. temperatura).

Enkodery w wersji wieloobrotowej posiadają kilka niezwykle przydatnych właściwości, w tym rozdzielczość pomiarową 16-bit, możliwość bezpośredniego wyprowadzenia do sterownika wartości prędkości obrotowej, możliwość podłączenia przełącznika krzywkowego oraz przełączników do kontrolowania funkcji Preset oraz Reset enkodera. Dodatkowym atutem jest możliwość rozbudowanej diagnostyki urządzenia, które wyposażone jest w czujniki temperatury oraz drgań. Enkodery absolutne zasilane są energią zbieraną w trakcie obrotu wału urządzenia, dzięki czemu pomiar jest realizowany nawet, gdy zasilanie urządzenia jest niedostępne.

Podobnie jak inne enkodery produkowane przez POSITAL, enkodery z interfejsem IO-Link dostępne są w różnych wariantach wykonania – szeroka gama dostępnych obudów (stopień ochrony do IP69K), typów/średnic wałków i kołnierzy montażowych. Dzięki takiemu podejściu, Klienci mogą szybko i po konkurencyjnych cenach skonfigurować czujnik odpowiedni do Ich aplikacji. Narzędzie do wyszukiwania produktów na stronie www.posital.com umożliwia Klientowi określenie cech produktu wymaganych dla jego projektu i sprawne odnalezienie najbardziej odpowiednich produktów.