Rejestratory wilgotności i temperatury jako najprostsze, zgodne z nowym rozporządzeniem, rozwiązanie do kontroli warunków klimatycznych w aptekach
W oparciu o liczne rozmowy z farmaceutami, w odpowiedzi na ich potrzeby, nasz zespół opracował i wprowadził do oferty nowe rejestratory parametrów powietrza, które spełniają warunki z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 27.10.2022 r. w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki. Są to jedne z najprostszych (najtańszych) profesjonalnych urządzeń dostępnych na rynku, które pozwalają na monitoring wilgotności i temperatury powietrza oraz samej temperatury w lodówce.
Jakie warunki nowego Rozporządzenia Ministra Zdrowia spełniają proponowane rejestratory do aptek?
Dedykowane do monitoringu parametrów powietrza w aptekach i punktach aptecznych, czyli do kontroli wilgotności i temperatury w pomieszczeniach oraz samej temperatury w urządzeniach chłodniczych, rejestratory APONE:
- stale monitorują temperaturę i wilgotność powietrza w pomieszczeniach oraz samą temperaturę w lodówkach
- dają możliwość podglądu aktualnych pomiarów na wbudowanym wyświetlaczu oraz w oknie przeglądarki internetowej (z poziomu dowolnego urządzenia – komputer, laptop, smartfon, tablet)
- posiadają funkcję powiadomień o przekroczeniach ustalonych progów alarmowych – powiadomienia w formie wiadomości e-mail oraz zmiany na wyświetlaczu
- dają dostęp do danych archiwalnych zarejestrowanych w pamięci rejestratora również przez przeglądarkę internetową (z poziomu komputera, laptopa, smartfona, tableta)
- urządzenia mogą być dostarczane ze świadectwem wzorcowania w akredytowanym laboratorium (świadectwo wzorcowania ze znakiem PCA)
Jakie modele urządzeń proponowane są do monitorowania warunków środowiskowych w aptece?
W ofercie dostępne są dwa typy rejestratorów, które zostały opracowane z myślą o monitorowaniu warunków środowiskowych, czyli wilgotności i temperatury powietrza w aptekach, ew. w punktach aptecznych:
- Hi-S00R3CD – rejestrator wilgotności i temperatury powietrza w pomieszczeniu:
- Hi-QST53CD – rejestrator wilgotności i temperatury powietrza w pomieszczeniu oraz samej temperatury powietrza w lodówce (chłodziarce, innym urządzeniu chłodniczym):
Model Hi-S00R3CD posiada cyfrowy sensor wilgotności i temperatury znajdujący się w filtrze ochronnym na urządzeniu, umożliwiając pomiar wilgotności względnej i temperatury powietrza w pomieszczeniu, w którym zainstalowany będzie rejestrator.
Model Hi-QST53CD posiada również cyfrowy sensor wilgotności i temperatury znajdujący się w filtrze ochronnym na urządzeniu, do kontroli wilgotności względnej i temperatury powietrza w pomieszczeniu. Dodatkowo posiada cyfrowy sensor temperatury, znajdujący się na końcu przewodu (przewód o długości 5 m), który pozwala mierzyć i kontrolować temperaturę powietrza w lodówce, chłodziarce lub innym urządzeniu chłodniczym.
Jakie parametry pomiarowe oferują rejestratory wilgotności i temperatury w aptekach?
Proponowane rejestratory dzięki cyfrowym sensorom wilgotności i temperatury oraz samej temperatury zapewniają następujące parametry pomiarowe:
Zakres pomiarowy | Dokładność | |
Temperatura (Hi-S00R3CD / Hi-QST53CD) |
-30…+60 °C | ±0.2 °C |
Wilgotność względna (Hi-S00R3CD / Hi-QST53CD |
0…100 %RH | ±2.0 %RH |
Temperatura (lodówka) (Hi-QST53CD) |
-40…+125 °C | ±0.5 °C |
Dodatkowo, zgodnie z nowym rozporządzeniem, rejestratory w każdej chwili możemy wywzorcować w akredytowanym laboratorium, w celu uzyskania świadectwa wzorcowania ze znakiem PCA.
Dodatkowo w proponowanych urządzeniach Użytkownik, we własnym zakresie, może w przyszłości wymienić sensory na zupełnie nowe, fabrycznie elementy. Takie podejście do zagadnienia sprawia, że urządzenie może mierzyć z maksymalną dokładnością przez cały okres jego użytkowania (wiele lat).
Jak działa system powiadomień w rejestratorach o przekroczeniach w aptekach?
By system powiadomień zadziałał, Użytkownik musi określić i ustawić zadane progi alarmowe dla każdej mierzonej wielkości, w tym:
- Próg dolny i próg górny dla wilgotności
- Próg dolny i próg górny dla temperatury (pomieszczenie)
- Próg dolny i próg górny dla temperatury (lodówka)
Urządzenie działa prawidłowo (nie generuje powiadomień), jeśli zmierzona wielkość mieści się między progiem dolnym i progiem górnym.
Urządzenie generuje powiadomienie o przekroczeniu, jeśli zmierzona wielkość jest poniżej progu dolnego lub powyżej progu górnego.
Opisywane rejestratory posiadają funkcję powiadomień o przekroczeniach zadanych progów w formie wiadomości e-mail wysyłanych do wybranych adresatów. Kształt takiej wiadomości e-mail, odebranej na urządzeniu mobilnym (smartfon) prezentuje zrzut poniżej:
W treści wiadomości Użytkownik znajdzie informacje na temat:
- Rejestratora, który zgłosił przekroczenie progu alarmowego: urządzenie opisuje ciąg czterech znaków, w przykładzie SENS_, i może mieć opis MAG1_ oznaczający Magazyn 1. Dodatkowo informacje o unikatowym adresie tego rejestratora w sieci (w przykładzie IP: 10.2.71.10).
- Które kontrolowane parametry przez ten rejestrator zostały przekroczone (w przykładzie Humidity [SENS_VA2] oraz Temperature [SENS_VA3]).
- Oraz o ile te wartości zostały przekroczone (w przykładzie: +2.03 %RH oraz +1.12 *C).
Funkcja wysyłania wiadomości e-mail przez rejestrator jest możliwa, ponieważ urządzenie można połączyć z Internetem przy wykorzystaniu istniejące w aptece sieci Wi-Fi.
Dodatkowo rejestratory posiadają wbudowany wyświetlacz, który jest najprostszym interfejsem między Użytkownikiem a urządzeniem. W momencie pojawienia się przekroczenia zadanych progów alarmowych pojawia się odpowiednia informacja (ikona dzwonka) na wyświetlaczu. Dodatkowo wyświetlacz pozwala odczytać aktualne wartości wilgotności i temperatury w pomieszczeniu oraz samej temperatury w lodówce oraz sprawdzić status urządzenia.
-
- 1 – nazwa pomiaru,
- 2 – wartość pomiaru,
- 3 – informacja o przekroczeniu wartości alarmowej (w tym przypadku przekroczenie powyżej wartości alarmowej),
- 4 – informacja o braku przekroczenia wartości alarmowej
Dane wyświetlane na wyświetlaczu mogą być odświeżane z określoną przez Użytkownika częstotliwością, co 30 sekund, co 1 minutę, co 5 minut, 10, 15, 30 lub co 60 minut. Zmiany w ustawieniach wprowadza się przy użyciu programatora USB oraz darmowego oprogramowania konfiguracyjnego.
W jakiej formie rejestratory w aptekach zapewniają ciągły monitoring wilgotności i temperatury?
Rejestratory Hi-S00R3CD oraz Hi-QST53CD posiadają wbudowaną kartę pamięci microSD, do której zapisywane są w sposób ciągły dane pomiarowe. Użytkownik może skonfigurować, by dane pomiarowe były zapisywane na karcie z częstotliwością co 30 sekund, co 1 minutę, co 5 minut, 10, 15, 30 lub co 60 minut. Zapisywane na karcie pamięci pliki można otworzyć w oprogramowaniu np. MS Excel, co ułatwia analizę danych oraz ew. generowanie wykresów. W plikach zapisywane są informacje na temat: daty, godziny, wartości pomiaru, wartości przekroczenia oraz typ przekroczenia (czyli przekroczenie w dół lub przekroczenie w górę). Przykładowy plik w oknie MS Excel wygląda następująco:
-
- .. – nazwa rejestratora
- …VA1, …VA2, …VA3 – mierzona przez rejestrator wielkość (temperatura, wilgotność, temperatura)
- …AlarmType – typ alarmu (H – przekroczenie w górę, L – przekroczenie w dół)
- …AlarmVal – wartość przekroczenia (o ile zadany próg został przekroczony)
Pliki z danymi archiwalnymi zapisanymi w pamięci rejestratorów można pobrać przy użyciu dowolnego urządzenia z dostępem do sieci Wi-Fi, z którą połączone są rejestratory Hi-… Może to być komputer, laptop, tablet, smartfon. Obsługa odbywa się bowiem z poziomu przeglądarki internetowej.
W jaki sposób farmaceuta może podejrzeć dane pomiarowe zmierzone przez rejestratory w aptece?
Farmaceuta może odczytać aktualne wartości wilgotności i temperatury oraz informacje o statusie (dot. przekroczeń) korzystając z wbudowanego wyświetlacza, w który wyposażone są rejestratory.
-
- 1 – nazwa pomiaru,
- 2 – wartość pomiaru,
- 3 – informacja o przekroczeniu wartości alarmowej (w tym przypadku przekroczenie powyżej wartości alarmowej),
- 4 – informacja o braku przekroczenia wartości alarmowej
Dodatkową, przydatną funkcją, jest również możliwość odczytu aktualnych wartości temperatury i wilgotności oraz informacji o statusie (o przekroczeniach) przy użyciu dowolnego urządzenia z zainstalowaną przeglądarką internetową i z dostępem do sieci Wi-Fi, z którą połączone są rejestratory Hi-… Może to być smartfon, tablet, komputer, laptop. Wycinek okna przeglądarki przedstawiono poniżej:
Jakie są najczęściej zadawane pytania dotyczące rejestratorów do aptek?
Czy urządzenia są zgodne z nowym rozporządzeniem?
Tak, opisywane rejestratory spełniają wymogi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 27.10.2022 r.
Gdzie produkowane są rejestratory?
Opisywane rejestratory zostały zaprojektowane w Polsce i są produkowane przez firmę AP Automatyka również w Polsce. Marka APONE jest marką własną firmy AP Automatyka.
Czy rejestratory muszą mieć połączenie z Internetem?
Tak, przy wykorzystaniu sieci Wi-Fi, ale tylko w sytuacji, gdy interesuje nas funkcja powiadomień o przekroczeniach zadanych progów alarmowych w formie wiadomości e-mail.
Czy rejestratory wymagają instalacji jakiegoś oprogramowania do monitoringu?
Nie, co jest ich podstawową zaletą. Rejestratory to samodzielnie pracujące urządzenia, które spełniają określone w rozporządzeniu wymogi. Rejestratory do prawidłowej pracy i realizacji określonych w rozporządzeniu zadań nie wymagają żadnego systemu (oprogramowania) do monitorowania parametrów powietrza.
Co jest potrzebne do podłączenia, konfiguracji i uruchomienia rejestratora?
Każda apteka lub punkt apteczny zamawia w firmie:
- Wybrane rejestratory (liczba zależy od wielkości apteki / punktu aptecznego oraz liczby zainstalowanych w aptece urządzeń chłodniczych)
- Wtyczkowy zasilacz sieciowe do każdego rejestratora z odpowiednim przewodem łączącym
- Świadectwo wzorcowania w laboratorium akredytowanym do każdego rejestratora
- Programator USB do zmiany ustawień rejestratora przy użyciu darmowego oprogramowania konfiguracyjnego
- Opcjonalnie uchwyt montażowy ułatwiający naścienną instalację rejestratora przy użyciu dwóch kołków lub piankowej, dwustronnej taśmy klejącej.
Jak wygląda konfiguracja rejestratora?
Każdy rejestrator przed uruchomieniem wymaga konfiguracji podstawowych parametrów, w tym ustawienia progów alarmowych, wprowadzenia danych dot. sieci Wi-Fi (w tym nazwy sieci i hasła dostępowego), częstotliwości odświeżania i zapisu danych pomiarowych do pamięci rejestratora, … W tym celu Użytkownik musi połączyć rejestrator z komputerem przy użyciu programatora USB. Konfiguracja urządzenia odbywa się z poziomu bardzo intuicyjnego programu konfiguracyjnego, którego wycinek znajduje się poniżej. Cały proces nie trwa dłużej niż pięć minut.
Opis poszczególnych elementów okna oprogramowania konfiguracyjnego można znaleźć w instrukcji online urządzenia – https://manual.apone.eu/topics/idh-topic1940.htm
Pierwsze kroki z rejestratorem HiOne
Na poniższym filmiku przedstawiono jak odczytać aktualne pomiary oraz pobrać archiwalne pliki z danymi z rejestratora HiOne przy pomocy smartfona.