Projektowanie urządzeń elektronicznych

AP Automatyka od początku istnienia posiada własny dział projektowy, który jest stale rozwijany i rozbudowywany o nowe urządzenia i rozwiązania. Dział R&D świadczy usługi z zakresu projektowania urządzeń elektronicznych na własne potrzeby (urządzenia kontrolno-pomiarowe), jak i zewnętrznych kontrahentów (krajowych i zagranicznych). Firma oferuje usługi w zakresie:

Przygotowanie specyfikacji funkcjonalnej i technicznej

Opracowanie specyfikacji funkcjonalnej, a na jej bazie specyfikacji technicznej jest czasochłonnym etapem prac, ale niezbędnym z punktu widzenia nowego urządzenia. W tym momencie określane są wszystkie wymogi użytkownika, jakie powinno spełniać nowe urządzenie. Dotyczy to zarówno wymogów technicznych (parametrów technicznych, realizowanych funkcji i zadań) jak i finansowych (nierzadko wymaga się określenia docelowego kosztu nowego urządzenia, przy określonym wolumenie). 

Przygotowanie projektu schematu elektrycznego i obwodu drukowanego

Inżynierowie firmy posiadają wieloletnie doświadczenie w zakresie projektowania schematów i obwodów drukowanych. Zadanie realizowane jest przy użyciu najnowszego oprogramowania, niezbędnego przy realizacji zaawansowanych technicznie projektów elektroniki. 

Przygotowanie oprogramowania mikrokontrolera

Każde projektowane urządzenie oparte jest o jeden lub więcej mikrokontrolerów (w zależności od złożoności problemu), które wymagają przygotowania dedykowanego oprogramowania. Programiści firmy AP Automatyka programują mikrokontrolery w oparciu o specyfikację funkcjonalną i techniczną urządzenia, testują jego funkcje i opracowują algorytmy działania.

Przygotowanie aplikacji komputerowej lub aplikacji mobilnej

Coraz częściej urządzenie składa się nie tylko z elektroniki, ale również z dedykowanej aplikacji na komputer lub urządzenie mobilne. Dział projektowy firmy posiada odpowiednie narzędzia oraz doświadczenie w zakresie projektowania programów (również komputerowych), które będą współpracowały z nowym urządzeniem. Komunikacja między urządzeniem a sprzętem, na którym będzie pracował program, może odbywać się przy wykorzystaniu interfejsów przewodowych (USB, RS485, ETHERNET) lub bezprzewodowych (RADIO, BLUETOOTH, ZIGGBEE). 

Przygotowanie obudowy urządzenia

Dział projektowy firmy, doposażony w specjalistyczne oprogramowanie oraz wysokiej klasy drukarki 3D, jest w stanie opracować dedykowaną do wykonanej elektroniki obudowę. Druk 3D jest szczególnie przydatny na etapie przygotowywania prototypu, prototypów urządzeń.

Przygotowanie prototypu urządzenia

Zaprojektowane, zaprogramowane i zamknięte w obudowie urządzenie jest przekazywane do testów, które mają zweryfikować poprawność działania i ocenić jego zgodność ze specyfikacją funkcjonalną i techniczną. Nierzadko na tym etapie pojawiają się dodatkowe pomysły, które skutkują modyfikacjami elektroniki i/lub oprogramowania. Dział projektowy firmy na tym etapie ściśle współpracuje z kontrahentem, by przygotować urządzenie do seryjnej produkcji.

Seryjna produkcja urządzenia

Firma AP Automatyka może również realizować zadania związane z kontraktową produkcją zaprojektowanych urządzeń. W tym celu wykorzystuje własny dział produkcji oraz sprawdzonych dostawców podzespołów, zwalniając kontrahentów z konieczności szukania firmy wykonawczej. 

Modyfikacja projektowanych urządzeń

AP Automatyka świadczy również usługi z zakresu modyfikacji produkowanych urządzeń i programów pod marką AP Automatyka, APONE, LEDONE. Modyfikacje dotyczą elektroniki (w tym funkcjonalności), mechaniki (inne warianty obudowy urządzeń) oraz oprogramowania.

AKTUALNOŚCI


Obudowy typu ART do urządzeń Rotronic i APONE

Monitoring parametrów powietrza nie zawsze musi kojarzyć się z rejestratorem odstającym stylistyką od wnętrza, w którym się znajduje, np. wnętrza galerii obrazów lub sali wystawowej w muzeum. AP Automatyka, wychodząc naprzeciw takiemu…

Nowy, kompaktowy enkoder 27 mm!

Szeroka gama wariantów mechanicznych enkoderów firmy POSITAL została wzbogacona o nową opcję – obudowę enkodera o długości zaledwie 27 mm! Opisywana wersja mechaniki dostępna jest dla enkoderów absolutnych (jednoobrotowych) oraz…

Czujnik zalania i temperatury APONE do systemów BMS

Problemem monitoringu parametrów powietrza zajmujemy się od lat. Proponowane przez nas rozwiązania znajdują zastosowanie w halach magazynowych, produkcyjnych, laboratoriach, muzeach i archiwach. Ciężko jest wymienić branże, w których…

Nowy bezkontaktowy czujnik prędkości i drogi VLM60

Firma Astech zaprezentowała nowy, kompaktowy czujnik z rodziny VLM o oznaczeniu VLM60. Służy on do bezkontaktowego pomiaru prędkości i długości różnych materiałów. Również w modelu VLM60 (w ofercie są bowiem dostępne czujniki…