Projektowanie urządzeń elektronicznych

AP Automatyka od początku istnienia posiada własny dział projektowy, który jest stale rozwijany i rozbudowywany o nowe urządzenia i rozwiązania. Dział R&D świadczy usługi z zakresu projektowania urządzeń elektronicznych na własne potrzeby (urządzenia kontrolno-pomiarowe), jak i zewnętrznych kontrahentów (krajowych i zagranicznych). Firma oferuje usługi w zakresie:

Przygotowanie specyfikacji funkcjonalnej i technicznej

Opracowanie specyfikacji funkcjonalnej, a na jej bazie specyfikacji technicznej jest czasochłonnym etapem prac, ale niezbędnym z punktu widzenia nowego urządzenia. W tym momencie określane są wszystkie wymogi użytkownika, jakie powinno spełniać nowe urządzenie. Dotyczy to zarówno wymogów technicznych (parametrów technicznych, realizowanych funkcji i zadań) jak i finansowych (nierzadko wymaga się określenia docelowego kosztu nowego urządzenia, przy określonym wolumenie). 

Przygotowanie projektu schematu elektrycznego i obwodu drukowanego

Inżynierowie firmy posiadają wieloletnie doświadczenie w zakresie projektowania schematów i obwodów drukowanych. Zadanie realizowane jest przy użyciu najnowszego oprogramowania, niezbędnego przy realizacji zaawansowanych technicznie projektów elektroniki. 

Przygotowanie oprogramowania mikrokontrolera

Każde projektowane urządzenie oparte jest o jeden lub więcej mikrokontrolerów (w zależności od złożoności problemu), które wymagają przygotowania dedykowanego oprogramowania. Programiści firmy AP Automatyka programują mikrokontrolery w oparciu o specyfikację funkcjonalną i techniczną urządzenia, testują jego funkcje i opracowują algorytmy działania.

Przygotowanie aplikacji komputerowej lub aplikacji mobilnej

Coraz częściej urządzenie składa się nie tylko z elektroniki, ale również z dedykowanej aplikacji na komputer lub urządzenie mobilne. Dział projektowy firmy posiada odpowiednie narzędzia oraz doświadczenie w zakresie projektowania programów (również komputerowych), które będą współpracowały z nowym urządzeniem. Komunikacja między urządzeniem a sprzętem, na którym będzie pracował program, może odbywać się przy wykorzystaniu interfejsów przewodowych (USB, RS485, ETHERNET) lub bezprzewodowych (RADIO, BLUETOOTH, ZIGGBEE). 

Przygotowanie obudowy urządzenia

Dział projektowy firmy, doposażony w specjalistyczne oprogramowanie oraz wysokiej klasy drukarki 3D, jest w stanie opracować dedykowaną do wykonanej elektroniki obudowę. Druk 3D jest szczególnie przydatny na etapie przygotowywania prototypu, prototypów urządzeń.

Przygotowanie prototypu urządzenia

Zaprojektowane, zaprogramowane i zamknięte w obudowie urządzenie jest przekazywane do testów, które mają zweryfikować poprawność działania i ocenić jego zgodność ze specyfikacją funkcjonalną i techniczną. Nierzadko na tym etapie pojawiają się dodatkowe pomysły, które skutkują modyfikacjami elektroniki i/lub oprogramowania. Dział projektowy firmy na tym etapie ściśle współpracuje z kontrahentem, by przygotować urządzenie do seryjnej produkcji.

Seryjna produkcja urządzenia

Firma AP Automatyka może również realizować zadania związane z kontraktową produkcją zaprojektowanych urządzeń. W tym celu wykorzystuje własny dział produkcji oraz sprawdzonych dostawców podzespołów, zwalniając kontrahentów z konieczności szukania firmy wykonawczej. 

Modyfikacja projektowanych urządzeń

AP Automatyka świadczy również usługi z zakresu modyfikacji produkowanych urządzeń i programów pod marką AP Automatyka, APONE, LEDONE. Modyfikacje dotyczą elektroniki (w tym funkcjonalności), mechaniki (inne warianty obudowy urządzeń) oraz oprogramowania.

AKTUALNOŚCI


Zaktualizowana linia enkoderów absolutnych Profinet od Posital Fraba

W ostatnich dniach firma Posital z przyjemnością ogłosiła zatwierdzenie najnowszej generacji enkoderów z interfejsem Profinet. Spełnia ona najnowsze światowe standardy i wymagania techniczne. Podobnie jak w przypadku innych aktualizacji,…

Problem pomiaru wilgotności względnej przy temperaturze powietrza do +200 °C

Coraz częściej nasi doradcy techniczni spotykają się z problematyką kontroli wilgotności względnej przy wysokiej temperaturze powietrza, nawet do +200 °C. Są to aplikacje związane z procesami suszenia, wypalania (przemysł ceramiczny,…

Przetwornik HUBA CONTROL 555 do wodoru

Przetwornik serii 555 firmy Huba Control został zaprojektowany do pomiaru ciśnienia względnego w aplikacjach wodorowych. Czujnik służy do kontroli ciśnienia wodoru w zbiornikach, instalacjach, również na stacjach paliwa wodorowego,…

Przetwornik stężenia dwutlenku węgla nowej generacji

Pomiar CO2 w budynkach W obecnych czasach pomiar poziomu stężenia dwutlenku węgla jest już standardem. Urządzenia w wersjach naściennych i kanałowych są montowane praktycznie w każdym budynku. Zapewniają nie tylko kontrolę, ale również…