Kit Enkoder to najnowszy czujnik pozycji kątowej oferowany przez firmę POSITAL. Jest to OEM’owa wersja enkodera magnetycznego, absolutnego i inkrementalnego, opracowana z myślą o producentach serwonapędow, silników lub innych urządzeń, w których pomiar pozycji kątowej musi być  dokładny, powtarzalny, a sam czujnik musi być przystosowany do instalacji bezpośrednio na silniku.

Kit Enkoder dostępny jest w dwóch wariantach wykonania:

 • Kit Enkoder Absolutny: do pomiaru pozycji absolutnej z rozdzielczością do 17 bitpomiar oraz liczby obrotów (enkoder wieloobrotowy) w zakresie do 16 bit.
 • Kit Enkoder Inkrementalny: czujnik z wyjściem inkrementalnym + UVW, z programowalną rozdzielczością do 16384 impulsów na obrót.

Podstawowe właściwości czujnika typu Kit Enkoder:

 • Rozdzielczość (enkoder absolutny): do 17 bit
 • Liczba obrotów (enkoder absolutny, wieloobrotowy): do 16 bit
 • Rozdzielczość (enkoder inkrementalny): do 16384 imp./obr.
 • Dokładność: 0.1°
 • Interfejsy (enkoder absolutny): SSI, BISS C, RS485
 • Standard wyjścia (enkoder inkrementalny): TTL + UVW
 • Kompaktowe wymiary: średnica 36 mm, wysokość 24.2 mm
 • Temperatura pracy: -40 … +105 °C

Innowacyjna technologia:

Kit Enkoder firmy POSITAL zapewnia unikatową kombinację dokładności, powtarzalności oraz efektywności kosztowej. Kit Enkoder w wersji pomiaru pozycji absolutnej zapewnia 17 bit rozdzielczość elektryczną oraz pomiar liczby obrotów (enkoder wieloobrotowy) w zakresie większym niż milion obrotów. Druga wersja Kit Enkoder posiada wyjście inkrementalne + UVW z rozdzielczością do 16384 impulsów na obrót. Kit Encoder obejmuje elektronikę osadzoną na PCB o średnicy 35 mm oraz mały magnes, przygotowany do montażu na końcu wału silnika. Elektronika czujnika obejmuje cztery czujniki Halla, wydajny 32-bitowy mikrokontroler oraz innowacyjny system zasilania, oparty o efekt Wieganda.

Innowacyjny system zasilania – bez baterii:

System zasilania enkodera oparty o efekt Wieganda eliminuje konieczność stosowania zasilania bateryjnego lub systemu przekładni. Niezależnie od prędkości wału enkodera, obrót tego wału generuje krótki skok napięcia w opisywanym systemie, który zasila układ liczenia obrotów. Układ ten działa w ten sposób, niezależnie od zasilania zewnętrznego czujnika. Opisana technologia, stosowana od 2005 roku, zapewnia bezobsługowy pomiar absolutnej liczby obrotów.

Plug & Play:

Podczas gdy kity enkoderów optycznych wymagają czystych warunków w trakcie instalacji, magnetyczne enkodery POSITAL są znacznie bardziej odporne na kurz i wilgoć, przez co mogą być instalowane w normalnych warunkach produkcyjnych. Zaimplementowana w enkoderze funkcja auto-kalibracji eliminuję potrzebę stosowania rozbudowanych narzędzi produkcyjnych – w trakcie testowania produktu wystarczy, by enkoder był podłączony do kompaktowego Kit Control Box. W momencie obracania wału silnika, z zainstalowanym magnesem, system wprowadza drobne korekty ustawienia magnesu względem elektroniki. Kit Control Box umożliwia również zaprogramowanie najważniejszych parametrów czujnika, takich jak np. liczba impulsów na obrót, bez konieczności zmiany jakiejkolwiek części mechanicznej lub elektronicznej. To rozwiązanie zwiększa uniwersalność czujników POSITAL. Oprogramowanie enkodera magnetycznego umożliwia również diagnostykę prawidłowej pracy elektroniki i poziomu sygnałów, co przekłada się na większą żywotność sensora. Dostępne akcesoria zapewniają ochronę elektroniki i czujników Halla przed działaniem zewnętrznych pól magnetycznych, które mogą być generowane np. przez hamulce magnetyczne.

Zalety rozwiązania:

Kit Enkoder oparty jest o magnetyczną technologię pomiaru pozycji kątowej, która od wielu lat stosowana jest w standardowych enkoderach z serii IXARC firmy POSITAL. Kit Enkoder daje możliwość instalacji czujnika bezpośrednio na silniku dzięki otwartej konstrukcji – czujnik składa się z kilku oddzielnych elementów. Najlepiej prezentuje to poniższy rysunek ideowy.

Zalety czujnika Kit Enkoder:

 • Enkoder absolutny (jednoobrotowy i wieloobrotowy) & enkoder inkrementalny w tej samej, małej obudowie (wymiary to tylko: 36 mm średnica & 24.2 mm wysokość).
 • Pomiar liczby obrotów nie wymaga podtrzymywania bateryjnego ani przekładni mechanicznej (układ zasilany oparty o efekt Wieganda, znany z magnetycznych enkoderów absolutnych POSITAL).
 • Technologia magnetyczna zapewnia niewrażliwość na kurz i wilgoć oraz daje wysoką odporność na wstrząsy i wibracje.
 • Modułowa budowa czujnika oraz funkcje auto-kalibracji sprawiają, że jego instalacja na silniku nie wymaga specjalnych warunków produkcyjnych (nie musi odbywać się w cleanroom’ach) oraz specjalnej precyzji instalacji (proces auto-kalibracji potrafi zniwelować niewielkie błędy w osiowości elementów czujnika względem osi silnika).

Przykładowe modele czujnika:

 • UHD-BC00B-1614-U0U0-JAN – enkoder absolutny, rozdzielczość 14 bit, wieloobrotowość 16 bit, interfejs BiSS C
 • UHD-BC00B-1616-U0U0-JAN – enkoder absolutny, rozdzielczość 16 bit, wieloobrotowość 16 bit, interfejs BiSS C
 • UHD-BC00B-1617-U0U0-JAN – enkoder absolutny, rozdzielczość 17 bit, wieloobrotowość 16 bit, interfejs BiSS C

Materiały do pobrania:

Czujniki Wieganda:

Firma Posital Fraba oferuje również sensory Wieganda do aplikacji OEM, gdzie wymagany jest pomiar liczby obrotów.

Dostępne modele czujników: