Porównanie enkodera absolutnego z inkrementalnym
Enkodery absolutne
Skanowanie pozycji tarczy kodowej na czujniki umożliwia zapamiętanie aktualnej pozycji zarówno dla włączonego jak i odłączonego zasilania. Takie rozwiązanie wykorzystują enkodery absolutne. Nawet najmniejsza zmiana pozycji osi przetwornika podczas wyłączonego zasilania mierzy dokładną pozycję, w momencie załączenia zasilania, ponieważ konkretna wartość kodowa odpowiada konkretnej pozycji kątowej. Czujniki występują również w wersji ze stali nierdzewnej. Wykazują odporność na udarność oraz wibracje. Dostępne są zarówno jako enkodery jednoobrotowe jak i wieloobrotowe, ich rozdzielczość sięga do 16 bitów a wykonane są w oparciu o technologię zarówno magnetyczną jak i optyczną. Posiadają kilka możliwości standardów wyjścia. Są to interfejsy analogowe, Ethernet, Fieldbus, równoległe oraz szeregowe. Dzięki wykorzystaniu programatora UBIFAST możliwe jest programowanie enkoderów. |
Zastosowanie
Enkodery absolutne dostarczają precyzyjne pomiary między innymi w miejscu łączenia maszyn, wałów w rzeczywistym czasie. Zastosowanie enkoderów absolutnych jest idealnym rozwiązaniem jako elementy łączące części mechaniczne z elektronicznymi systemami sterowania.
Enkodery inkrementalne
Zastosowanie
Enkodery inkrementalne IXARC dzięki wymiarom oraz bardzo dobrej wydajności sprawdzają się w precyzyjnej kontroli położenia. Technologia wytwarzania sprawia, że są idealnym rozwiązaniem przy kontroli prędkości pozycji w wielu urządzeniach stosowanych w przemyśle. Zastosowanie enkoderów z serii IXARC nie stanowi problemu również dla aplikacji OEMowych.