Wpływ parametrów klimatycznych w procesach produkcji i przetwarzania papieru
Przemysł papierniczy i przemysł poligraficzny
Dyskusja dotycząca wpływu warunków klimatycznych w czasie magazynowania i transportu wyrobów papierniczych, a także procesów poligraficznych sięga początków przemysłu papierniczego. Pokolenia ekspertów pracowały nad określeniem optymalnych warunków klimatycznych w procesach przemysłu papierniczego, zwracając szczególną uwagę na konieczność monitorowania i kontrolowania temperatury oraz wilgotności. Pomimo wielu lat doświadczenia, nie wszystkie związki zostały zbadane, a niektóre zachodzące w tych procesach zależności nadal pozostają tajemnicą. We współczesnych zakładach produkcyjnych, papier przeznaczony do arkuszowego druku offsetowego jest przygotowywany przy wilgotności względnej 50% ± 5% lub 40% ± 5% w przypadku druku offsetowego rolowego. Wilgotność jest stale monitorowania na wszystkich etapach produkcji.
W celu utrzymania optymalnych właściwości papieru, potrzebnych do jego dalszej obróbki, jest on owijany specjalnym materiałem, chroniącym przed zmianami warunków. Jednak należy pamiętać, że producenci papieru mają niewielki wpływ na to jaki wpływ na papier będą mieć warunki klimatyczne w procesach drukowania, introligatorskich lub innej obróbki świadczonej przez klienta.
Przemysł drukarski i wykończeniowy
Procesy drukowania i wykończeniowe wymagają nieustannego monitorowania warunków klimatycznych. Podczas drukowania istnieje możliwość zajścia niepożądanych błędów drukarskich, takich jak dublowanie punktów, przesunięcia lub zmarszczenia. Prawdopodobieństwo tych błędów zwiększa się w przypadku ekstremalnych warunków pogodowych – gorącego lata lub mroźnej zimy. W tych okresach, niewłaściwe obchodzenie się – przedwczesne rozpakowanie i użycie zbyt zimnego papieru – lub niesprzyjające warunki w pomieszczeniach, w których przeprowadzana jest obróbka może mieć szkodliwe skutki dla jakości papieru.
Ten artykuł ma na celu wyjaśnienie negatywnych skutków warunków środowiskowych w procesie produkcji/obróbki papieru oraz przybliżyć wytyczne dotyczące prawidłowego obchodzenia się z papierem powlekanym dla jego optymalnej kontroli w procesach drukarskich.
Przydatne definicje
Pogoda, sytuacja pogodowa i klimat
Gdy mówimy o pogodzie, tak naprawdę mamy na myśli warunki atmosferyczne występujące w danym miejscu, w określonym czasie. Kiedy mówimy o pogodzie w okresie dni lub tygodni, wówczas mówimy o sytuacji pogodowej. Pojęcie klimatu jest jednak nieco bardziej złożone.
Klimat odnosi się do długotrwałych warunków pogodowych lub sytuacji pogodowej w danym regionie uwzględniając takie parametry jak: temperatura, wilgotność powietrza, ciśnienie powietrza, opady, kierunek oraz siła wiatru, zachmurzenie, czy godziny nasłonecznienia.
Klimat wnętrza
Klimat wnętrza to termin określający klimat w pomieszczeniach, całkowicie lub częściowo wykluczając ludzi i materiały od wpływu zewnętrznych warunków klimatycznych. Klimat wnętrza ma decydujące znaczenie dla procesów produkcyjnych i magazynowania towarów wrażliwych na temperaturę i wilgotność.
Pod tym względem istnieje duża różnica między klimatyzowanymi i nieklimatyzowanymi pomieszczeniami. W przypadku pomieszczeń z pierwszej grupy, panują tam warunki klimatyczne kontrolowane przy pomocy systemów ogrzewania, nawilżaczy i osuszaczy. Natomiast w przypadku nieklimatyzowanych pomieszczeń, warunki w nich nie podlegają kontroli i pozostają one pod silnym wpływem warunków zewnętrznych. W klimatyzowanych pomieszczeniach, które są ogrzewane, ale nie klimatyzowane w miesiącach zimowych, wilgotność względna osiąga minimalne wartości, natomiast w miesiącach letnich osiąga ona najwyższe wartości.
Atmosfera otoczenia
Termin atmosfera otoczenia odnosi się do opisu warunków atmosferycznych w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu, np. rolki papieru lub stosu arkuszy. Rejestratory z serii HygoLog HL-1 to urządzenia pozwalające na pomiar temperatury i wilgotności powietrza w konfigurowalnych interwałach czasowych (od 30 sekund do 120 minut)
Temperatura powietrza
Temperatura powietrza jest miarą stanu termicznego powietrza, czyli technicznie rzecz biorąc stanu energii cząsteczki powietrza (głównie azotu i tlenu). Gdy powietrze pobiera energię cieplną, wzrasta jego temperatura, cząsteczki przyspieszają, a objętość powietrza rozszerza się.
Istnieją dwa stałe punkty temperatury: 0 °C – temperatura topnienia lodu oraz 100°C – temperatura przy której woda wrze na poziomie morza.
Wilgotność powietrza
Powietrze zawsze zawiera określoną ilość wilgoci w postaci pary. Wilgotność powietrza może być podawana jako wilgotność bezwzględna lub jako wilgotność względna. Te dwa terminy zdefiniowane są w następujący sposób:
Wilgotność bezwzględna
Wilgotność bezwzględna powietrza to stosunek masy pary wodnej do objętości powietrza, czyli ilości wilgoci w gramach zawartych w metrze sześciennym powietrza. Ten parametr w praktyce nie ma większego znaczenia, ponieważ nie bierze pod uwagę niezwykle istotnego parametru – wpływu temperatury.
Temperatura punktu rosy
Gdy wilgotne powietrze schładza się do określonego punktu (temperatura punktu rosy), zawarta w nim wilgoć zaczyna się skraplać. Proces kondensacji pary wodnej poprzez schładzanie do temperatury punktu rosy stanowi podstawę do pomiaru wilgotności względnej powietrza.
Wilgotność względna
W danej temperaturze, powietrze może zawierać tylko określoną ilość wilgoci w postaci pary wodnej. Im wyższa temperatura, tym więcej wilgoci może wchłonąć powietrze. Jeśli wchłonięta zostanie maksymalna ilości wilgoci, jaką może zawierać powietrze w określonej temperaturze, wówczas powietrza nazywane jest nasyconym. Wilgotność względna jest zatem relacją między wilgotnością bezwzględna, a wilgotnością maksymalną w danej temperaturze.
Zawartość wilgoci w materiałach
Materiały porowate, takie jak papier, zawierają wilgoć w postaci pary wodnej w większych porach oraz w postaci cieczy w drobnych kapilarach struktury papieru. Podobnie jak w przypadku powietrza, zawartość wilgoci w materiałach można określić na dwa różne sposoby.
Bezwzględna zawartość wilgoci
Zawartość wilgoci wyrażona w procentach to procent masowy wody w papierze w stosunku do masy materiału. W produkcji papieru, bezwzględna zawartość wilgoci jest powszechnie stosowana jako jednostka do pomiaru i kontroli procesów, natomiast w przypadku procesów drukarskich i wykończeniowych ma podrzędne znaczenie.
Wilgotność względna w stanie równowagi
Materiały porowate, takie jak papier, dążą do osiągnięcia stanu równowagi między własną wilgotnością, a wilgotnością otaczającego powietrza. Oznacza to, że wilgotność powietrza oddzielającego pojedyncze arkusze papieru w stosie oraz wilgotność samego papieru będą w równowadze. Wilgotność względna w stanie równowagi odzwierciedla zatem zależność pomiędzy wilgotnością materiału, a wilgotnością otaczającego powietrza. Dopóki obie wartości są porównywalne, papier nie wchłania wilgoci, ani nie oddaje wilgoci do otaczającego powietrza. Jeśli jednak różnica między zawartością wilgoci w papierze, a w otaczającym powietrzu jest duża, papier zacznie wchłaniać lub wydzielać wilgoć.
Rys. 1. Wykres zależności wilgotności względnej od temperatury
Wpływ warunków klimatycznych na gładkość papieru
Wpływ wilgotności powietrza
Gdy papier jest zdeformowany, posiada faliste lub zakrzywione krawędzie, może to przysporzyć problemów w procesie druku offsetowego. Ograniczone pole kontaktu między cylindrami, powoduje odkształcenie arkuszy, co może prowadzić do dublowania punktów, przesunięcia wydruku lub mimowolnego bigowania.
Faliste krawędzie mogą wystąpić, gdy wilgotność arkuszy papieru w stosie jest niższa niż wilgotność otaczającego powietrza. Innymi słowy, gdy zbyt suchy papier narażony jest na działanie wysokiej wilgotności powietrza. Takie zjawisko może wystąpić zwłaszcza w gorące i wilgotne miesiące letnie w nieklimatyzowanych magazynach i drukarniach lub gdy podczas transportu nie wykorzystywane zostało opakowanie paroszczelne.
Jednak z drugiej strony, gdy stosy zbyt zimnego papieru, które zostały już rozpakowane umieszczone zostaną w ciepłym pomieszczeniu, wilgotność względna powietrza gwałtownie wzrośnie. Może to spowodować chłonięcie wilgoci przez papier, zwłaszcza przez krawędzie arkuszy, tworząc niepożądany efekt falistych krawędzi.
Zacieśnianie krawędzi występuje, gdy arkusze papieru o normalnej zawartości wilgoci są narażone na działanie suchego powietrza otoczenia. W tym przypadku, wilgoć jest pochłaniana z krawędzi arkusza, które w rezultacie kurczą się względem środka. Takie zjawisko zachodzi głównie zimą, kiedy względna wilgotność powietrza w ogrzewanych, nieklimatyzowanych lub nienawilżanych przestrzeniach roboczych może spać nawet do 20%.
Zabezpieczanie papieru opakowaniem paroszczelnym zapewni skuteczna ochronę przed niekorzystnym wpływem wilgoci. Należy jednak pamiętać, by zabezpieczenie było nienaruszone.
Odchylenia wilgotności względnej w stanie równowagi do 5% nie powinny przyczynić się do powstania falistych lub zacieśnionych krawędzi. Jednak już przy odchyleniu wilgotności o 8 do 10 %, papier może ulec nieodwracalnym uszkodzeniom.
Wpływ temperatury w pomieszczeniu
Temperatura powietrza ma niewielki wpływ na wilgotność w stosie. Niemniej jednak należy stale ją monitorować i kontrolować, ponieważ jest jednym z elementów określających wilgotność względną powietrza. To oznacza, że jeśli występuje różnica pomiędzy temperaturą stosu papieru, a temperaturą pomieszczania, papier powinien zostać zapakowany w hermetyczne opakowania, do czasu wyrównania temperatur.
Rys. 2. Czas potrzebny na osiągnięcie termicznej równowagi
Czas trwania tego procesu zależy od tego, jak duża jest różnica temperatury i jak duży jest stos papieru. Rysunek 2 przedstawia ogólne wytyczne w tym względzie. Należy jednak pamiętać, że w zależności od rodzaju papieru te wytyczne mogą ulec zmianie.
Wpływ wilgotności na tendencje do zwijania
Tendencja papieru do zwijania jest ściśle związania z wahaniami wilgotności. Włókna papieru rozszerzają się lub kurczą w kierunku poprzecznym, tak jak przedstawiono na Rysunku 3. Gdy papier jest zwilżony z jednej strony, włókna rozszerzają się po tej stronie, powodując zwijanie się papieru w kierunku suchej strony. Struktura papieru zostanie przywrócona do oryginalnej po powrocie do równowagi wilgotności.
Rys. 3. Rozszerzanie włókien papieru
Wpływ wilgotności i temperatury stosu na proces wysychania tuszu
Podwyższony poziom wilgotności względnej w stanie równowagi może prowadzić do znacznego wydłużenia czasu schnięcia atramentu/tuszu. W przypadku wilgotności poniżej 60%, nie ma to wpływu na czas schnięcia, natomiast powyżej tej wartości, czas schnięcia ulega wydłużeniu – w niektórych przypadkach nawet trzykrotnemu.
Wydłużony czas schnięcia może być również spowodowany obniżoną temperaturą. Na przykład, gdy zadrukowany papier jest tymczasowo przechowywany w chłodni (spadek temperatury z 25 °C do 5 °C), wyschnięcie tuszu może trwać od 10 do nawet 50 godzin dłużej.
Klimat, a problemy techniczne w procesach drukowania
Włókna roślinne są podstawowym surowcem do produkcji papieru, ze względu na swoja strukturę są one jednak wrażliwe na wilgoć. W zależności od wilgotności otaczającego powietrza, mogą one pochłaniać lub wydzielać wilgoć do otoczenia.
Zdolność papieru do wymiany wilgoci zależy w dużej mierze od rodzaju surowców wykorzystywanych do jego produkcji oraz do sposobu ich przygotowania. Przykładowo jeśli w procesie produkcyjnym, włókna były intensywnie ściskane, ich powierzchnia wzrośnie, co przekłada się na zdolność do wchłaniania wilgoci.
Wypełniacze mineralne, takie jak węglan wapnia i kaolin nie pełnią istotnej roli w wymianie wilgoci. Dlatego papiery, do których produkcji wykorzystano dużo wypełniaczy, zawierają mniej wilgoci niż papiery z mała ilością (lub bez) wypełniaczy.
W zależności od rodzaju papieru, poziom wilgotności może znacząco wpływać na jego właściwości. Na przykład długość zrywania, wytrzymałość na zginanie lub gładkość powierzchni.
Różnice wymiarowe
W zależności od względnej wilgotności powietrza, włóka roślinne zawarte w papierze wchłaniają lub wydzielają wilgoć, powodując ich puchnięcie lub kurczenie się. Takie zmiany w kształcie występują znacznie silniej w średnicy włókna, rzadziej na ich długości. W procesie produkcyjnym, włókna papieru orientują się głównie w kierunku przebiegu matrycy. W związku z tym różnice wymiarowe są znacznie większe w kierunku poprzecznym, niż w kierunku ruchu maszyny. Dla różnych typów papieru, zmiany wymiarów mogą sięgać zakresu 0.1 – 0.3% w kierunku ruchu maszyny oraz 0.3-0.7% w kierunku poprzecznym. Zmiana wartości wilgotności o 10% może spowodować zmiany wymiarów nawet o 0.1 – 0.2% w kierunku poprzecznym, zatem dla arkusza o szerokości 100 cm, różnice wymiarów mogą wynosić od 1mm do 2 mm. Jest to wartość, która może znacząco wpłynąć na jakość wydruku. Większość współczesnym drukarek posiada możliwość kompensacji takich różnic wymiarowych podczas przygotowania, jak i samego procesu drukowania.
Ładunek statyczny
Kolejnym problem, który może wystąpić w procesach produkcji lub obróbki papieru jest „sklejanie się” arkuszy papieru ze sobą. W większości przypadków spowodowane jest to naładowaniem statycznym, wytworzonym głównie przez tarcie – bezpośrednim kontakcie między materiałami. Zjawisko to jest szczególnie intensywne, gdy bardzo suchy papier przetwarzany jest w warunkach niskiej wilgotności powietrza.
Wilgotność na poziomie 40-45% to dolna granica, akceptowalna zarówno dla papieru, jak i wilgotności względnej otoczenia w pomieszczeniu drukarskim.
Jak poprawić jakość wydruku?
Kontrola klimatu
W obecnych czasach, instalacje nawilżające są wykorzystywane praktycznie na każdym etapie przetwarzania papieru. Przeważnie są to systemy automatyczne lub półautomatyczne i wymagają niewielkiej konserwacji. Zwłaszcza zimą, gdy wilgotność względna powietrza spada do niskich poziomów, instalacje nawilżające pomagają stworzyć optymalne warunki dla procesów drukarskich oraz magazynowania papieru. Konstrukcja instalacji nawilżających opiera się na dyszach działających na sprężone powietrze, które rozpylają mgiełkę wody – tak jak na Rysunku 4. Urządzenie stale monitoruje poziom wilgotności w pomieszczeniu i dozuje ilość rozpylanej wody.
Rys. 4. Instalacja nawilżająca powietrze
Obróbka papieru
Zwłaszcza w okresach skrajnych warunków atmosferycznych należy pamiętać o następujących sugestiach, by uzyskać produkty jak najwyższej jakości:
- Papier nie jest dobrym przewodnikiem ciepła. W związku z tym należy pozostawić wystarczająco dużo czasu, aby papier sam się przystosował do temperatury w pomieszczeniu.
- Papier należy wyciągać z folii ochronnej tuż przed rozpoczęciem procesu drukowania, tak aby ograniczyć czas ekspozycji na zmienną wilgotność i temperaturę.
- Warto korzystać z suszarek na podczerwień w celu zmniejszenia wilgotności względnej papieru.
- Podczas procesu suszenia papier nie powinien być narażony na ekstremalnie niskie temperatury, które znacznie wydłużają ten proces.
- Należy zadbać o stan folii ochronnej, a w przypadku jej zniszczenia, ponownie zapakować.
Potencjalne problemy w druku offsetowym
W wielokolorowym druku offsetowym rolowym na papierach powlekanych, arkusz papieru jest zadrukowany dwustronnie, a następnie, po opuszczeniu ostatniego zespołu drukującego suszony.
Atramenty heatsetowe osiadają, gdy wszystkie czynniki wiążące odparują. Aby tak się stało, zadrukowany arkusz papieru jest ogrzewany w wielosekcyjnym piecu suszarniczym, o różnych temperaturach suszenia dla każdej z sekcji. Zazwyczaj pierwsza sekcja ma najwyższą temperaturę, natomiast w kolejnych, temperatura jest stopniowa obniżana.
Zazwyczaj do suszenia atramentu używa się wysokich temperaturach, ponieważ sam proces odbywa się z dużą prędkością, a papier nie pozostaje w suszarce przez dług czas. Po wyjściu z pica suszarniczego, arkusz papieru ma temperaturę od 100 do 130°C, w zależności od jego jakości, składu i pokrycia atramentem.
Pęcherze
Kiedy atrament wysycha, co naturalne, wysycha również papier. Jeśli temperatura suszenia jest zbyt wysoka, może to prowadzić do powstawania pęcherzy na zadrukowanych obszarach. Nagły wzrost temperatury arkusza papieru powoduje intensywne wytworzenie pary wodnej w strukturach papieru. Gaz przykryty warstwą tuszu, nie ma swojego ujścia, tworząc pęcherze.
Z technicznego punktu widzenia na postawanie pęcherzy główny wpływ ma grubość warstwy tuszu oraz wysoka temperatura w piecu suszarniczym Przepuszczalność powietrza lub pary wodnej papieru spada wraz z grubością warstwy tuszu.
Najskuteczniejszą metodą zapobiegania powstawaniu pęcherzy jest wyraźne obniżenie temperatury gorącego powietrza. Ponieważ pęcherze występują tylko w obszarach intensywnie pokrytych atramentem po obu stronach, zmniejszenie grubości warstwy farby za pomocą usuwania składowej achromatycznej (UCR) lub zastępowania składnika szarego (GCR) może również przynieść pozytywne efekty.
Oprócz tego istnieją pewne właściwości papieru, które wpływają na powstawanie pęcherzy, takie jak rodzaj zastosowanych środków wiążących, ilość spoiw zawartych w powłoce, czy zastosowane pigmenty powłokowe.
Wilgotność papieru jest również bardzo ważnym czynnikiem. Papiery powlekane przeznaczone do druku offsetowego rolowego mają nie więcej niż 40% wilgotności względnej w stanie równowagi.
Rys. 5. Pęcherze powietrze powstałe na zadrukowanym papierze
Niszczenie na zgięciach
Uszkodzenia papieru na zgięciach to częsty problem w druku offsetowym, zwłaszcza w przypadku lekkich papierów. Uszkodzone lub poważnie osłabione zgięcia mogą powodować przestoje prasy i uniemożliwić dalszą pracę. Główną przyczyną niszczenia papieru na zgięciach jest ekstremalna temperatura jakiej poddawany jest papier w piecu suszarniczym oraz nadmierne dociskanie jednostki offsetowej prasy rolowej.
Temperaturę powietrza w piecu suszarniczym należy ustawić, tak by proces nie trwał zbyt długo, gdyż wpływa to negatywnie na jakoś produktu.
Marszczenie
Nawet przy tak zaawansowanych maszynach drukarskich, zjawisko marszczenia się papieru należy do typowych w druku offsetowym. Fale biegną równolegle do kierunku druku – czyli również zgodnie z kierunkiem ruchu papieru.
Intensywność marszczenia można zredukować poprzez zmniejszenie napięcia sieci drukarskiej. Pomiary wilgotności zadrukowanego papieru wskazują, że praktycznie cała wilgoć w wewnętrznej strukturze papieru jest wydobywana w piecu suszarniczym. Wilgotność względna w stanie równowagi może wynosić nawet poniżej 10%.
Rozszerzanie
Problem rozszerzania się lub rozrastania zadrukowanego papieru jest spowodowane intensywnym suszeniem. Ekstremalna utrata wilgoci prowadzi nieuchronnie do kurczenia się papieru. Kiedy papier przechodzi przez kolejne etapy obróbki, dostosowuje się do otaczającej wilgoci i pochłania wilgoć, co powoduje jego rozszerzenie. Najlepszym sposobem na przeciwdziałanie marszczeniu lub rozszerzaniu papieru jest monitorowanie oraz utrzymywanie równomiernego nawilżania pomieszczeń, w których odbywa się obróbka papieru.
Pomiar temperatury i wilgotności
Pomiar temperatury i wilgotności w pomieszczeniach
Przydatność wartości przedstawionych na wykresie na Rysunku 1 opisującym zależność miedzy temperaturą, a wilgotnością względna powietrza, zależy od dokładności wykonanych pomiarów. Krzywa pokazuje, że w szczególności pomiar temperatury musi być bardzo dokładny.
Chociaż dokładne pomiary temperatury są stosunkowo łatwe do przeprowadzenia, to w przypadku pomiaru względnej wilgotności powietrza, są to pomiary bardziej złożone. Każdy pomiar wilgotności musi być oparty o pomiar niewielkich ilości wilgoci, co może być problematyczne.
Pomiar wilgotności papieru
Pomiary zawartości wilgoci są bardzo rzadkie w branży poligraficznej i wykończeniowej. Wybrane metody pomiarowe przedstawiono poniżej. Więcej informacji można znaleźć w raporcie FOGRA Practice Report 50.
- Pomiar zawartości wilgoci na podstawie suszenia w piecu suszarniczym
- Pomiar zawartości wilgoci na podstawie suszenia podczerwienią
- Pomiar zawartości wilgoci na podstawie suszenia mikrofalowego
- Pomiar zawartości wilgoci na podstawie absorpcji mikrofal
- Pomiar zawartości wilgoci na podstawie metody Karla-Fischera
Pomiar wilgotności względnej w stanie równowagi papieru
W przeciwieństwie do pomiarów wilgotności bezwzględnej, pomiar wilgotności względnej w stanie równowagi jest powszechną praktyką w branży papierniczej i poligraficznej.
Wartość ta określa stopień równowagi między wilgotnością względną papieru, a wilgotnością otaczającego powietrza. Dopóki te dwie wartości są w przybliżeniu takie same, papier nie wchłania, ani nie wydzieli wilgoci, tym samym nie powodując jego deformacji.
Aby określić wilgotność względną powietrza lub papieru należy zmierzyć zmianę wybranego parametru zależnego od wilgotności. Takimi parametrami, na które wpływ mają wahania wilgotności są np. zmiany długości włókien papieru, przewodnictwo elektrolitów, czy zmiany w rezystancji półprzewodników. W produkcji i obróbce papieru te metody są powszechnie stosowane w systemach pomiarowo-kontrolnych. Metody stosowane do wzorcowania przyrządów do pomiaru wilgotności, są bardzo dokładne i oparte na zasadzie pomiaru punktu rosy i obliczeń psychometrycznych.
Aparatura pomiarowa
Elektroniczne wskaźniki z cyfrowymi wyświetlaczami są szeroko stosowanymi narzędziami do pomiaru wilgotności. Łączą w sobie dwie zalety – niemal natychmiastowy pomiar wartości oraz łatwość użytkowania i kalibracji.
Popularne mierniki wilgotności zasadniczo wykorzystują jedną z dwóch możliwych metody pomiaru – pomiar przewodnictwa lub pomiar pojemnościowy.
Pomiar przewodnictwa wykorzystuje zmiany przewodnictwa elektrolitów higroskopijnych (np. chlorku litu) pod wpływem absorpcji pary wodnej. Higrometry pojemnościowe mierzą pojemność; zmiany substancji dielektrycznych – nie przewodników – pod wpływem absorpcji pary.
Rys. 6. Miernik ręczny Rotronic GTS
Istnieje wiele różnych sond pomiarowych, dedykowanych do różnych typów pomiarów:
- sondy mieczowe do pomiarów w stosach papieru,
- sondy powierzchniowe do pomiaru blach i szpuli papieru,
- sondy do pomiaru powietrza w pomieszczeniu (także do sterowania nawilżaczami i systemami klimatyzacji).
Użytkownik może również skorzystać z akcesoriów do kalibracji przyrządów pomiarowych. Sam proces kalibracji jest prosty, sonda jest szczelnie zamknięta w urządzeniu kalibracyjnym, a bezpośrednio pod czujnikiem pomiarowym umieszczany jest roztwór soli o znanej wartości %RH. Wskazane wartości są następnie porównywane z wartościami wzorca, który musi być zawszy utrzymywany w stabilnej temperaturze.
Aklimatyzacja
Poniższa tabela pokazuje czas w godzinach potrzebny na aklimatyzację papieru przed rozpakowaniem. Różnica temperatur określa różnice między temperaturą otoczenia, a temperaturą papieru.
Powyższy artykuł jest tłumaczeniem White Paper – Paper and Climate, dostępny do pobrania poniżej:
White Paper – Paper and Climate
Powiązane produkty