Współpraca sterownika PLC Fatek 14MC z inklinometrem Posital Fraba – ACS-080-2-M100-HE2-PM
KROK 1 – Połączenie sterownika PLC z inklinometrem
Moduł komunikacyjny CM55 wyposażony jest w dwa porty komunikacyjne RS485, które pozwalają na podłączenie dodatkowych urządzeń do sterownika PLC.
Na rysunku poniżej przedstawiono schemat podłączenia inklinometru do sterownika PLC poprzez moduł komunikacyjny CM55. Urządzenie może zostać zasilone bezpośrednio ze sterownika PLC (24V).
Rys. 1. Schemat podłączenia sterownika PLC z inklinometrem
KROK 2 – Konfiguracja sterownika, aplikacja WinProLadder
W tym punkcie zostanie opisana, krok po kroku, konfiguracja aplikacji WinProLadder do współpracy ze sterownikiem PLC.
Tworzenie nowego projektu: File->New Project, a następnie wybranie modelu sterownika PLC (w tym przypadku Fatek 14MC)
Wprowadzenie sterownika w tryb On Line: Jest to krok pozwalający sprawdzić połącznie ze sterownikiem, po przejściu w tryb On Line, sterownik będzie zawierał to co jest w pliku projektu. Tryb On Line: PLC->On Line, a następnie ustawienie typu połączenia (w tym przykładzie RS232) oraz wybranie jego parametrów (zmiana parametrów za pomocą przycisku Edit).
Domyślne parametry komunikacyjne dla Portu0 (port, którym sterownik jest połączony z komputerem PC):
- Prędkość transmisji: 9600bps
- Długość danych: 7 bitów
- Parzystość: parzysta
- Bit stopu: 1 bit
Jeśli parametry połączenia nie są znane, wówczas można skorzystać z funkcji Auto Check, program dobierze wszystkie parametry automatycznie.
Rys. 2. Konfiguracja Portu 0.
Po przejściu sterownika w tryb On line, należy skonfigurować również port komunikacyjny, do którego podłączony jest inklinometr – w tym przypadku jest to PORT4, modułu FBs-CM55.W celu ustawienia odpowiednich parametrów: PLC->Setting->Port3 Parameter, zgodnie z dokumentacją inklinometru, której fragment przedstawiono na rysunku poniżej:
Rys. 3. Parametry komunikacji – fragment dokumentacji technicznej inklinometru
Rys. 4. Konfiguracja Portu 4.
Gdy sterownik jest już w trybie On Line, wybór funkcji Run PLC (PLC->Run PLC) spowoduje przekazanie sterownikowi PLC polecenia uruchomienia programu.
KROK 3 – Program do obsługi inklinometru
Rys. 5. Program do obsługi inklinometru
Komunikacja sterownika PLC z urządzeniami podrzędnymi w sieci Modbus jest możliwa przy wykorzystaniu bloku funkcyjnego 150.M-BUS. Do poprawnego funkcjonowania, niezbędne jest wywoływanie tego bloku w zależności od markera systemowego (przypisanego do danego portu – Port3 lub Port4), który informuje, czy dany port jest zajęty lub gotowy do transmisji. Poniżej przedstawiono fragment dokumentacji oprogramowania WinProLadder – dla portu 3 należy korzystać z markera M1936; dla portu 4 z markera M1938.
Rys. 6. Markery systemowe dla Portu 3 oraz Portu 4.
Konfiguracja bloku funkcyjnego 150. M-BUS: Rys. 7. Blok funkcyjny 150.M-BUS.
- Pt – numer portu komunikacyjnego, do którego podłączono urządzenie (inklinometr)
- SR – początkowy rejestr tabeli komunikacji Modbus Master
- WR – robocze rejestry funkcji M-BUS
Następnym krokiem jest dodanie tabeli ModBus Master Table (Project->ModBus Master Table->Add ModBus Master Table). Należy nadać jej nazwę oraz początkowy adres tabeli – taki sam jak w bloku funkcyjnym 150. M-Bus (rejestr SR). Dodawanie nowego elementu do tabeli Modbus Master Table – przycisk Add.
Rys. 8. Dodawanie tabeli ModBus Master Table.
Parametry:
- Slave station – adres stacji (dla inklinometru ACS-080-2-M100-HE2-PM, zgodnie z dokumentacją (Rysunek 3) adres stacji wynosi 127)
- Command – tryb pracy (zapis, odczyt)
- Data Size – rozmiar danych do odczytania/zapisania
- Master Data Start Address – adres początkowy zmiennych urządzenia pracującego w trybie Master (sterownik)
- Slave Data Start Address – adres początkowy zmiennych urządzenia pracującego w trybie Slave – zgodnie z tabelą poniżej (Rys. 9)
Rys. 9. Rejestry inklinometru.
Przykładowo, dla pomiaru osi X wynosi on 400002, gdyż jest to kombinacja funkcji dostępu (0x03h) oraz niższego rejestru aktualnej pozycji (0x00001) – po uwzględnieniu faktu, ze sterownik korzysta z adresowania zero-based addressing – funkcja dostępu to 0x04h, a rejestr aktualnej pozycji to 0x00002.
Po skonfigurowaniu tabeli ModBus Master Table, wartość przechylenia w osi X przechowywana jest w rejestrze R0, natomiast w osi Y w rejestrze R1.
KROK 4 – Podgląd zmierzonych wartości
Do podglądania wartości rejestrów na bieżąco, należy w programie WinProLadder wybrać Project->StatusPage->New Page, następnie nadać dowolną nazwę. Adresy rejestrów można dodawać w kolumnie Ref. No., klikając prawym przyciskiem myszy na wybranej komórce w kolumnie Status, można wybrać typ wyświetlanych danych, natomiast w komórce Data wyświetlana jest aktualna wartość rejestru.
Rys. 10. Status Monitoring.
PODSUMOWANIE
Ten tutorial miał na celu pokazanie jak w kilku krokach łatwo i szybko skonfigurować sterownik PLC firmy Fatek do wspólpracy z inklinometrem ACS-080-2-M100… Jeśli napotkali Państwo jakieś problemu lub coś jest niejasne, prosimy o kontakt z naszymi specjalistami pod mailem: biuro@apautomatyka.pl
Pliki do pobrania: