ADAPS ONLINE [PHARMACY] – polski system monitorowania temperatury i wilgotności w aptekach
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 27.10.2022 r. w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki daje farmaceutom czas do o 03.12.2025 roku na wyposażenie swojej placówki w system do całodobowego monitorowania temperatury i wilgotności. Wydaje się zatem, że pozostało jeszcze trochę czasu na podjęcie decyzji. Jak w przypadku każdych zmian nie warto odkładać zadania wdrożenia systemu monitoringu wilgotności i temperatury w aptece na ostatnią chwilę.
Farmacja staje zatem przed wyzwaniem, aby zapewnić nieprzerwany (24h/7d) pomiar warunków klimatycznych w aptekach. W tym artykule chcemy przedstawić Państwu rozwiązanie, które spełnia kryteria nadzoru i kontroli warunków przechowywania produktów farmaceutycznych określone w rozporządzeniu. System ADAPS ONLINE [PHARMACY] oparty o bezprzewodowe rejestratory Wi-Fi zapewnia precyzyjne pomiary i bezpieczeństwo w miejscach przechowywania leków i szczepionek.
Opisywane rozwiązanie sprawdza się idealnie w jednej aptece, jak również sieci aptek, zlokalizowanych również w różnych województwach – monitoring wszystkich aptek z jednego miejsca, przy użyciu jednego oprogramowania.
Które funkcje systemu monitoringu temperatury i wilgotności ADAPS ONLINE są kluczowe dla apteki?
Proponowany system monitorowania temperatury i wilgotności spełnia między innymi niżej opisane funkcje. Są to funkcje kluczowe w przypadku kontroli parametrów powietrza w pomieszczeniach i urządzeniach chłodniczych (np. lodówkach) w aptece.
- Automatyczne alarmy i alerty interwencyjne dla każdego urządzenia
- System powiadomień SMS / e-mail
- Świadectwa wzorcowania w akredytowanym laboratorium wzorcującym PCA
- Oprogramowanie instalowane na komputerze / serwerze Użytkownika LUB w chmurze (zależy od preferencji Użytkownika)
- Archiwizacja danych pomiarowych
- Urządzenia projektowane i produkowane w Polsce
- Oprogramowanie rozwijane przez dział R&D w Polsce
Jak działa system monitoringu temperatury i wilgotności ADAPS ONLINE w aptece?
W aptece instalowane są dwa typy urządzeń pomiarowych:
- Rejestrator wilgotności i temperatury, który mierzy wilgotność względną i temperaturę powietrza w pomieszczeniach.
- Rejestrator samej temperatury, który mierzy temperaturę powietrza w urządzeniach chłodniczych, w tym w lodówkach, chłodziarkach, itd.
Dane pomiarowe z urządzeń pomiarowych przesyłane są w sposób bezprzewodowy, czyli radiowy, przy wykorzystaniu istniejącej w aptece sieci Wi-Fi, do systemu.
System zapewnia rejestrację pomiarów (archiwizacja danych), automatyczną kontrolę przesłanych danych. W momencie odczytu danych pomiarowych przekraczających progi alarmowe lub alertowe (interwencyjne) system powiadamia użytkownika w sposób automatyczny.
Dodatkowo system pozwala na generowanie raportów na podstawie zarchiwizowanych danych pomiarowych (nawet z okresu sześciu lat) w sposób ręczny lub automatyczny (raporty generowane cyklicznie, np. raz dziennie, raz na miesiąc, …).
Jakie zalety, pod względem aptek, ma radiowy rejestrator wilgotności i temperatury systemu ADAPS ONLINE?
- Bezprzewodowa transmisja danych do systemu, przy wykorzystaniu sieci Wi-Fi w aptece (brak odbiorników, rejestratorów pośredniczących, koncentratorów danych) – prosta struktura i instalacja.
- Jednoczesny pomiar wilgotności i temperatury w pomieszczeniu i/lub samej temperatury w urządzeniu chłodniczym (np. w lodówce).
- Urządzenia wykorzystujące istniejącą w aptece sieć Wi-Fi (nie wymaga instalacji dodatkowych modułów radiowych).
- Zasilanie bateryjne, z możliwością szybkiej wymiany baterii we własnym zakresie (baterie o dużej pojemności ogólnie dostępne na rynku).
- Wysoka dokładność pomiarów dzięki zintegrowanym cyfrowym czujnikom wilgotności i temperatury lub samej temperatury.
- W komplecie świadectwa wzorcowania w akredytowanym laboratorium wzorcującym.
- Urządzenia projektowane i produkowane w Polsce.
Jakie zalety, pod względem aptek, ma system monitoringu wilgotności i temperatury ADAPS ONLINE?
Podstawowe zalety proponowanego systemu monitorowania wilgotności i temperatury w aptekach to między innymi:
- Intuicyjna obsługa systemu w języku polskim przy użyciu przeglądarki internetowej z poziomu komputera, laptopa, ale również urządzeń mobilnych, tj. smartfona, tableta.
- Rejestracja danych pomiarowych przez nieograniczony okres (brak ograniczeń wynikających z abonamentu, itd.) – jedyne ograniczenie to pamięć urządzenia, na którym będzie zainstalowany system.
- Wizualizacja pomiarów w formie tabeli (dane aktualne), etykiet na mapie apteki (dane aktualne) i wykresów (dane aktualne + archiwalne).
- Automatyczny system powiadomień o przekroczeniach progów alarmowych i alertowych (interwencyjnych). Dwa zupełnie inne alarmy, z innymi progami alarmowymi. Jeden informuje, że przekroczenie miało miejsce. Ale istotniejszy jest drugi, tzw. alert, który informuje o zbliżaniu się do przekroczenia i daje Użytkownikowi czas na podjęcie odpowiednich działań naprawczych.
- Automatyczny system powiadomień o braku komunikacji z urządzeniem pomiarowym.
- Automatyczny system powiadomień tylko wybranych lub wszystkich pracowników apteki.
- Opcja monitorowania parametrów na zewnątrz budynku, co może mieć wpływ na warunki klimatyczne w aptece.
- Opcja automatycznej rejestracji zdarzeń (alarmów, alertów) w systemie.
- Funkcja ręcznego generowania raportów dla jednego, kilku lub wszystkich urządzeń pomiarowych jednocześnie (raport w formie dokumentu PDF lub pliku do analizy w Excelu).
- Funkcja automatycznego, cyklicznego (raz dziennie, raz w tygodniu i/lub raz w miesiącu) generowania raportów za wybrany okres dla jednego, kilku lub wszystkich urządzeń pomiarowych jednocześnie (raport w formie dokumentu PDF lub pliku do analizy w Excelu).
- Różne wersje oprogramowania, w zależności od liczby urządzeń pomiarowych, tzn. liczby aptek, w których warunki mają być kontrolowane przez system.
- Możliwość objęcia jednym systemem jednej apteki lub całej sieci aptek, zlokalizowanych w różnych miejscach kraju.
- System od dziesięciu lat rozwijany w laboratoriach w Polsce (produkt polski) – sprawdzone rozwiązanie, wykorzystywane przez wiele lat w przemyśle, ale również muzealnictwie.
- Bardzo prosty sposób wdrożenia systemu przy wsparciu specjalistów naszej firmy.
Jaka jest budowa systemu ADAPS ONLINE do monitorowania temperatury i wilgotności powietrza w aptece?
System ADAPS ONLINE dedykowany do monitorowania temperatury i wilgotności powietrza w aptece ma bardzo prostą strukturę, co sprawia, że jego wdrożenie jest bardzo szybkie i proste. System APONE składa się z:
- Naściennego, bezprzewodowego (Wi-Fi), zasilanego bateryjnie rejestratora temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Liczba urządzeń tego typu zależy od liczby pomieszczeń w aptece, w których mają być przechowywane produkty lecznicze.
- Bezprzewodowego (Wi-Fi), zasilanego bateryjnie rejestratora samej temperatury, gdzie sensor temperatury znajduje się na końcu przewodu połączonego z rejestratorem. Liczba urządzeń tego typu zależy od liczby urządzeń chłodniczych (lodówek), w których przechowywane są produkty lecznicze.
- Komputer z oprogramowaniem ADAPS ONLINE w wersji PHARMACY, które dedykowane jest do monitorowania temperatury i wilgotności powietrza w aptece i spełnia określone w rozporządzeniu zadania. Istnieje również możliwość instalacji oprogramowania w chmurze.
Czy ADAPS ONLINE to system do monitorowania temperatury i wilgotności również w sieci aptek?
Tak, proponowane rozwiązanie może być wykorzystane do monitorowania parametrów powietrza w wielu aptekach jednocześnie. Jest to możliwe dzięki prostej strukturze tego systemu. Taki system składa się z:
- Bezprzewodowych rejestratorów wilgotności i temperatury powietrza z Wi-Fi instalowanych w każdej aptece.
- Bezprzewodowych rejestratorów samej temperatury z Wi-Fi instalowanych w każdej aptece (w lodówkach lub innych urządzeniach chłodniczych).
- Jednego, zainstalowanego tylko w wybranej aptece lub centrali, komputera z oprogramowaniem. Oprogramowanie może być również zainstalowane na zewnętrznym serwerze – rozwiązanie chmurowe.
Jakie są podstawowe właściwości tego typu systemu zdalnego monitorowania parametrów powietrza w sieci aptek?
Wszyscy Użytkownicy takiego systemu mogą obsługiwać system przy użyciu przeglądarki internetowej z poziomu dowolnego urządzenia z połączeniem internetowym (komputer, laptop, smartfon, tablet).
Automatyczne powiadomienia o alarmach (przekroczeniach) i alertach (alarmy interwencyjne) w wybranej aptece trafiają tylko i wyłącznie do wybranych Użytkowników (np. pracowników tej konkretnej apteki i/lub kierownika regionu).
Różne poziomy dostępu do systemu dla różnych Użytkowników, czyli pracownik danej apteki może mieć dostęp wyłącznie do danych pomiarowych z apteki, w której pracuje. ALE kierownik regionu może mieć dostęp do danych pomiarowych z wszystkich aptek, które znajdują się w jego zakresie zainteresowania.
Automatyczne, cykliczne raporty zawierające dane archiwalne z minionego dnia, tygodnia i/lub miesiąca mogą być przesyłane do wszystkich użytkowników systemu jednocześnie. Ale pracownik jednej apteki otrzyma raport dot. tylko danych pomiarowych zarejestrowanych w tej aptece, a kierownik regionu otrzyma raport dot. danych pomiarowych zarejestrowanych w kilku aptekach, które są dla niego interesujące (potrzebne).
Od czego zacząć wdrażanie systemu monitorowania temperatury i wilgotności powietrza w aptece?
System APONE wykorzystuje bezprzewodowe rejestratory do monitorowania wilgotności i temperatury, które komunikują się poprzez sieć Wi-Fi. Dlatego konieczne jest, aby w aptece, w miejscach przeznaczonych do monitorowania parametrów powietrza, istniała sieć Wi-Fi. Zazwyczaj większość aptek korzysta już z takiej sieci, więc integracja nowych urządzeń – rejestratorów temperatury i wilgotności – nie powinna być problemem.
Dodatkowo, apteka potrzebuje komputera z systemem Windows lub Linux, na którym będzie działać odpowiednie oprogramowanie. Dane pomiarowe będą przechowywane na dysku tego komputera. Istnieje również opcja korzystania z zewnętrznego serwera (w chmurze) do instalacji oprogramowania.
Które urządzenia do monitorowania temperatury i wilgotności najlepiej sprawdzą się w aptece?
Proponujemy rejestrator Hi-S00R30B do monitorowania temperatury i wilgotności w pomieszczeniach aptecznych, który wyróżnia się następującymi cechami:
- Precyzyjny pomiar temperatury i wilgotności powietrza.
- W komplecie dostarczane jest świadectwo wzorcowania, które gwarantuje dokładność pomiarów, wystawione przez renomowane laboratorium wzorcujące.
- Zasilanie bateryjne zapewnia niezawodność urządzenia, a baterie są łatwo dostępne i mogą być szybko wymienione przez użytkownika w przyszłości.
- Wyposażony w funkcję komunikacji przez Wi-Fi, co znacznie ułatwia proces instalacji i integracji z istniejącą infrastrukturą sieciową.
Dodatkowe uwagi dotyczące urządzenia:
- Sensor temperatury i wilgotności umieszczony jest na zewnątrz obudowy urządzenia, w filtrze ochronnym. Taka lokalizacja zapewnia lepszą dokładność pomiarów w porównaniu do urządzeń, w których sensor zamknięty jest w obudowie i może występować problem samoczynnego grzania się obudowy, co może negatywnie wpływa na wyniki pomiarów
- Rejestrator można zamontować na ścianie za pomocą dwóch małych kołków montażowych lub wkrętów, bądź też przy użyciu piankowej taśmy dwustronnej. Ze względu na niewielką wagę urządzenia, to drugie rozwiązanie jest szczególnie praktyczne i często stosowane przez użytkowników aptek.
- Urządzenie jest zaprojektowane i produkowane w Polsce, co ma istotne znaczenie pod względem dostępu do wsparcia technicznego, także po upływie okresu gwarancji. Serwis urządzenia, w tym okresowe wzorcowanie, odbywa się również w laboratorium w Polsce, co gwarantuje profesjonalną obsługę.
- Istnieje możliwość wymiany samego sensora wilgotności i temperatury w przyszłości, bez konieczności wymiany całego urządzenia pomiarowego. Jest to korzystne z punktu widzenia ekonomicznego oraz wydajności użytkowania urządzenia.
Które urządzenia stosuje się w aptekach do monitorowania samej temperatury w urządzeniach chłodniczych (np. lodówkach)?
Do monitorowania wyłącznie temperatury w lodówce lub innych urządzeniach chłodniczych, polecamy rejestrator z rodziny Hi-T00T10B, który posiada następujące cechy:
- Mierzy jedynie temperaturę, przy czym sensor temperatury umieszczony jest na końcu metrowego przewodu.
- Jest dostarczany ze świadectwem wzorcowania wystawionym przez akredytowane laboratorium wzorcujące, co zapewnia pewność co do dokładności pomiarów.
- Zasilany jest bateryjnie, przy czym bateria jest w komplecie, a jej wymiana w przyszłości jest prosta i możliwa do wykonania przez użytkownika, korzystając z ogólnie dostępnych baterii.
- Posiada funkcję komunikacji przez Wi-Fi, co znacząco ułatwia proces instalacji oraz integracji z istniejącą siecią.
Dodatkowe uwagi dotyczące urządzenia:
- Sensor temperatury umieszczony jest na końcu metrowego przewodu, zabezpieczonego w tulejce ze stali nierdzewnej. Taka konstrukcja umożliwia instalację wyłącznie sensora wewnątrz urządzenia chłodniczego, przy umieszczeniu pozostałej części rejestratora na zewnątrz. Dzięki temu, żywotność baterii jest wydłużona.
- Rejestrator można zamontować na ścianie za pomocą dwóch małych kołków montażowych lub wkrętów, bądź też przy użyciu piankowej taśmy dwustronnej. Ze względu na niewielką wagę urządzenia, to drugie rozwiązanie jest szczególnie praktyczne i często stosowane przez użytkowników aptek. Istnieją również wersje rejestratora z dłuższym przewodem z sensorem (np. 2 lub nawet 5 metrów), co pozwala na dopasowanie do różnych warunków montażu
- Urządzenie jest zaprojektowane i produkowane w Polsce, co ma istotne znaczenie dla wsparcia technicznego, również po wygaśnięciu okresu gwarancyjnego. Serwis urządzenia, w tym okresowe wzorcowanie, odbywa się w laboratorium w Polsce, co zapewnia profesjonalną obsługę.
- Istnieje możliwość wymiany samego sensora temperatury w przyszłości, bez konieczności wymiany całego rejestratora. Jest to korzystne z punktu widzenia ekonomicznego oraz wydajności użytkowania urządzenia.
Jakie oprogramowanie polecane jest do systemów monitorowania temperatury i wilgotności w aptekach?
Do monitorowania temperatury i wilgotności w aptekach proponujemy nasze autorskie rozwiązanie – oprogramowanie ADAPS ONLINE w specjalnej wersji PHARMACY. Każda wersja oprogramowania PHARMACY spełnia wymogi nowego rozporządzenia, zapewniając rejestrację wilgotności i/lub temperatury oraz funkcję powiadomień w przypadku przekroczeń. Obsługa oprogramowania ADAPS ONLINE odbywa się z poziomu smartfona, tabletu, komputera czy laptopa przy pomocy przeglądarki internetowej. W naszej ofercie dostępne są różne typy oprogramowania ADAPS ONLINE w wersji PHARMACY, w tym:
- Program ADAPS ONLINE [LIGHT] wersja PHARMACY – rozwiązanie dedykowane dla jednej apteki
- Program ADAPS ONLINE [MEDIUM] wersja PHARMACY – rozwiązanie dedykowane dla małej sieci aptek (do 5 aptek)
- Program ADAPS ONLINE [MEDIUM+] wersja PHARMACY – rozwiązanie dedykowane dla większej sieci aptek (do 160 aptek)
- Program ADAPS ONLINE [CUSTOM] wersja PHARMACY – rozwiązanie specjalne, spełniające indywidualne wymogi Użytkownika
Jakie są najważniejsze funkcje oprogramowania w wersji dla aptek?
Podstawowe funkcje najprostszej wersji ADAPS ONLINE [LIGHT] wersji PHARMACY obejmują:
- Wizualizację pomiarów, obejmującą prezentację danych w formie tabelarycznej (bieżące dane), wskazania na mapie (bieżące dane) oraz wykresy przedstawiające przebieg pomiarów (zarówno bieżące, jak i archiwalne).
- Generowanie raportów w formacie CSV oraz PDF, uwzględniające zarówno bieżące, jak i archiwalne dane. Funkcja wysyłania raportów PDF za pomocą e-maila bezpośrednio z okna programu również jest dostępna.
- Powiadomienia o różnego rodzaju zdarzeniach, takich jak Alarm, Alert czy Brak komunikacji, które pozwalają na szybką reakcję na nieprawidłowości w pomiarach.
Programy ADAPS ONLINE [MEDIUM] oraz ADAPS ONLINE [MEDIUM+] wersja PHARMACY posiadają dodatkowe funkcje, które ułatwiają zarządzanie wieloma aptekami. Te funkcje obejmują:
- Możliwość konfiguracji raportów grupowych (PDF, CSV) dla wielu sensorów systemu, co umożliwia monitorowanie wielu parametrów przez system oraz generowanie raportów dla nich.
- Funkcję ręcznego generowania raportów grupowych (PDF, CSV) z możliwością wysłania ich na wskazany adres e-mail bezpośrednio z karty Raporty. Użytkownik może w łatwy sposób wygenerować raporty dla wielu sensorów jednocześnie.
- Funkcję automatycznego (cyklicznego) wysyłania raportów grupowych (PDF, CSV) na wskazane adresy e-mail użytkowników, bez konieczności logowania się do systemu. Dzięki temu użytkownicy otrzymują regularne raporty bez potrzeby aktywnego działania w systemie.
Poza wskazanymi różnicami, poszczególne typy programów różnią się również ograniczeniami dotyczącymi maksymalnej liczby projektów i etapów, maksymalnej liczby sensorów (punktów pomiarowych) oraz maksymalnej liczby wszystkich użytkowników systemu. Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat każdej wersji oraz ich ograniczeń, warto skonsultować się z naszymi specjalistami, którzy są do Państwa dyspozycji. Dzięki temu będziecie Państwo mogli dokładnie dopasować oprogramowanie do swoich potrzeb.
W jaki sposób instalowane jest oprogramowanie ADAPS ONLINE dla aptek?
Proponujemy obecnie rozwiązanie, które działa na komputerze należącym do apteki lub sieci aptek, gdzie jedno oprogramowanie jest instalowane na jednej maszynie, która jest powiązana z wszystkimi aptekami w sieci. W przeciwieństwie do rozwiązań, gdzie program działa w chmurze, użytkownik jest zwolniony od wszelkich kosztów związanych z chmurą (brak abonamentu) i ma pewność, że dane pomiarowe są bezpieczne, ponieważ nie są przechowywane na nieznanych serwerach w chmurze.
Nasza firma oferuje również dostawę mikrokomputerów z systemem Windows, na których przed dostawą jest już zainstalowane oprogramowanie ADAPS ONLINE.
W przypadku sieci aptek, oprogramowanie ADAPS ONLINE może być zainstalowane na serwerze. W takiej sytuacji wszyscy użytkownicy z wszystkich aptek mogą jednocześnie logować się do jednego systemu. Użytkownicy o ograniczonych (podstawowych) uprawnieniach mają dostęp tylko do danych pomiarowych z apteki, w której pracują. Użytkownicy o szerszych uprawnieniach (administratorzy i superadministratorzy) mogą mieć dostęp do danych z wielu, a nawet wszystkich aptek w sieci.