ROTRONIC – pomiar wilgotności i temperatury w muzeum
Największe muzeum archeologiczne w Szwajcarii – Laténium in Neuchâtel – posiadające w swojej kolekcji ponad pół miliona artefaktów historycznych, począwszy od okresu Neandertalczyków aż do Renesansu, wyposażone zostało w system RMS (Rotronic Monitoring System). Największym wrogiem wszystkich relikwii są zmiany wilgotności i temperatury. Muzeum, które nie jest klimatyzowane, od 2001 roku wykorzystuje system monitoringu warunków klimatycznych. Poprzednie urządzenia pomiarowe były przestarzałe i zastąpiono je wysoce precyzyjnymi sondami Rotronic, które połączone są z systemem kontrolującym warunki panujące w gablotach, szafach, pomieszczeniach wystawowych i magazynach. Innymi słowy, doskonałe rozwiązanie do polepszenia warunków klimatycznych w muzeum. Sprawdź nasz system kontroli mikroklimatu w muzeum.
The Laténium, największe muzeum archeologiczne w Szwajcarii, liczy aż 524 450 eksponatów, począwszy od epoki Neandertalczyków aż do Renesansu. Muzeum jest położone nad brzegiem jeziora Neuchâtel, w miejscu, w którym kiedyś znajdowała się osada zbudowana z domków na palach. Cały obiekt ma ok 6600 m2 . Muzeum jest kontynuacją dawnej instytucji Canton Museum for Archaeology, która prezentowała 50 000 lat historii regionu (między Morzem Śródziemnym a Morzem Północnym) do roku 2001.
Rysunek 1. Laténium
Konserwacja reliktów w laboratoriach muzealnych
Jak można utrzymać obiekt w dobrym stanie? Znalezienie obiektu archeologicznego to prawdziwy cud. W momencie trafienia na taki obiekt, wydobywany jest on z pierwotnego otoczenia i przenoszony do pomieszczeń z dobrymi warunkami klimatycznymi. Muzeum często obawia się wpływu degradujących procesów chemicznych na dany przedmiot. Tak jak w przypadku ludzi, starzeją się one wolniej lub szybciej. Zadaniem laboratoriów i konserwatorów zabytków jest zatrzymanie tego procesu. Klimat ma bardzo duży wpływ na obiekty i pomimo starań konserwatorów, jeśli przedmioty znajdują się w złych warunkach, obiekty mogą ulec szybszej degradacji. Przykładowo, wszystkie obiekty organiczne muszą być przechowywane przy wilgotności względnej otoczenia na poziomie ok. 50% RH.
Utrzymanie wilgotności na idealnym poziomie 50%RH.
Jakie są zalety sond Rotronic? Relikty organiczne są szczególnie wrażliwe na warunki klimatyczne z uwagi na możliwość rozwarstwienia. Muzea nieklimatyzowane muszą utrzymywać dla takich obiektów stałe warunki bezpośrednio w szafach i gablotach muzealnych. Utrzymywanie tych warunków polega na wykorzystaniu sond pomiarowych oraz urządzeń utrzymujących wilgotność. Wykorzystując specjalny program RMS Rotronic możliwe jest kontrolowanie parametrów wszystkich gablot na jednym komputerze. Aplikacja RMS generuje wykresy w skali roku (godzina, dzień, tydzień, miesiąc), dzięki czemu opiekun eksponatów muzealnych ma ciągły podgląd na warunki panujące w gablotach. Wygenerowane wykresy pozwalają również kontrolować wpływ zmian sezonowych lato-zima lub tygodniowych wahań wilgotności i temperatury oraz wykrywanie anomalii.
Dokładność sond Rotronic na poziomie ±0.8 %RH i ±0.1 °C pozwala na wysoce precyzyjny pomiar warunków klimatycznych, co ma bardzo duży wpływ na utrzymanie idealnych warunków dla obiektów archeologicznych.
Muzeum Laténium in Neuchâtel przeszło w ostatnim czasie generalny remont, podczas którego zostało wyposażone w nowe oświetlenie oraz w 70 punktów pomiarowych wilgotności względnej i temperatury, których częścią są precyzyjne sondy Rotronic. Dzięki temu największe szwajcarskie muzeum archeologiczne może idealnie kontrolować warunki klimatyczne dla swoich cennych zabytków.
Rysunek 2. Gabloty muzealne wyposażone w sondy Rotronic.
RMS Rotronic jest nowym rozwiązaniem m.in. dedykowanym do aplikacji muzealnych. Jednocześnie, alternatywą nadal mogą być systemy oparte o równie precyzyjne sondy HC2A-S i aplikacje HW4 oraz IDAPS.
Kontrola temperatury i wilgotności w gablotach wystawowych
Do tych zastosowań wykorzystywane są urządzenia Rotronic połączone w sieć. Takie rozwiązanie pozwala na zdalną kontrolę temperatury i wilgotności z jednego miejsca w muzeum. Często do tych aplikacji wykorzystuje się także mierniki ręczne, które umożliwiają kontrolne pomiary temperatury i wilgotności powietrza w muzeum. Wykorzystywane elementy systemów pomiarowych:
- Mierniki temperatury i wilgotności HygroPalm Rotronic
- Rejestratory temperatury i wilgotności HygroLog Rotronic
Pomiar temperatury i wilgotności podczas przechowywania i transportu
Podczas przechowywania eksponatów oraz ich transportu między wystawami, muzeami. Wykorzystywane elementy systemów pomiarowych:
- Przetworniki temperatury i wilgotności HygroFlex Rotronic
- Rejestratory temperatury i wilgotności HygroLog Rotronic