Co z automatyką do systemów HVAC?
Automatyka do systemów HVAC
Co to są systemy HVAC?
Systemy HVAC, inaczej określane jako systemy ogrzewania, systemy chłodzenia i systemy wentylacji, to jedne z najczęściej stosowanych systemów automatycznej regulacji w budynkach. Kontrola zadanej temperatury, wilgotności a nie rzadko również stężenia dwutlenku węgla ma wpływ na komfort i samopoczucie ludzi, którzy przebywają w budynku. Systemy automatyki odpowiedzialne za warunki klimatyczne w budynkach pozwalają również zoptymalizowanie zużycie energii, co w dzisiejszych czasach jest jednym z podstawowych zagadnień.
Jaka jest sytuacja w branży systemów HVAC?
W obecnych czasach na wszystko mamy za mało czasu i jesteśmy oblegani nadmiarem informacji. Staramy się jak najszybciej załatwiać sprawy, rozwiązywać problemy ze względu na liczbę otwartych tematów i zadań. Popularne stało się oddelegowywanie obowiązków zewnętrznej firmie (tzw. ‘outsourcing’), co czasami znacznie wydłuża łańcuch firm pracujących nad jednym i tym samym przedsięwzięciem (podwykonawca oddaje część pracy innemu podwykonawcy, ten zleca to jeszcze innej firmie i tak dalej). To samo pojawia się przy zagadnieniu kompletowania podzespołów automatyki do projektów. Wymarzoną sytuacją wykonawcy jest możliwość zamówienia wszystkich elementów u jednego dostawcy – jeden dostawca to jeden zespół, który zna problematykę, pomoże na etapie doboru komponentów, zajmie się logistyką i dostawą, wesprze na etapie uruchomienia i ewentualnego serwisu. To podejście zwalnia wykonawcę z kontaktowania się z wieloma firmami nie rzadko z tym samym zagadnieniem.
Jaką automatykę do systemów HVAC proponuje firma AP Automatyka?
Jako producent i dystrybutor automatyki wychodzimy naprzeciw opisanym wyżej problemom – dostarczamy komplety urządzeń automatyki, które służą do uzbrojenia np. centrali wentylacyjnej, doposażenia obiektu w automatykę budynkową, realizacji zadania monitoringu parametrów powietrza w budynku. W naszej ofercie znajdują się przetworniki temperatury, przetworniki wilgotności, przetworniki różnicy ciśnień i przepływu, przetworniki VOC i stężenia dwutlenku węgla, przetworniki pyłków zawieszonych PM, presostaty różnicy ciśnień, siłowniki elektryczne do klap, przepustnic i zaworów. Ofertę firmy uzupełniają przetworniki, presostaty, termostaty, higrostaty oraz siłowniki elektryczne w wykonaniu przeciwwybuchowym oraz urządzenia w wykonaniu specjalnym (do pracy np. w klimacie morskim), które znajdują zastosowanie w wymagających branżach.
Jakie urządzenia automatyki do centrali wentylacyjnej?
Typowa centrala wentylacyjna wyposażona jest w podzespoły – chronologicznie:
- siłowniki z przepustnicą
- przetworniki parametrów powietrza – w zależności od centrali:
- przetworniki temperatury
- przetworniki wilgotności
- przetworniki CO2 lub VOC (lotnych związków organicznych)
- przetworniki pyłków zawieszonych PM
- siłowniki z zaworem (np. przy nagrzewnicy wodnej lub chłodnicy wodnej)
- czujnik przepływu medium (np. woda lub woda + glikol)
- presostaty różnicy ciśnień (do kontroli zabrudzenia filtrów)
- przetworniki różnicy ciśnień (kontrola pracy wentylatora lub kontrola zabrudzenia filtra)
- wizualizacja i/lub sterowanie pracą centrali (np. panel HMI)
Coraz częściej w centralach wentylacyjnych (zwłaszcza modułowych centralach) interesującym rozwiązaniem są urządzenia automatyki wyposażone w interfejs cyfrowy RS-485 (Modbus RTU). Jest to darmowy, prosty i bardzo popularny w automatyce interfejs, który znacznie upraszcza proces instalacji urządzeń (prostsza i tańsza instalacja przewodowa). Cały czas są jednak popularne rozwiązania konwencjonalne, gdzie urządzenia pomiarowe posiadają wyjścia analogowe, napięciowe lub prądowe.
Rozwiązania AP Automatyka do central wentylacyjnych:
Produkowane w Polsce przetworniki parametrów powietrza z serii APONE dostępne są w wersjach kanałowych (do instalacji w kanałach wentylacyjnych) oraz naściennych (estetyczne przetworniki do instalacji w pomieszczeniach). W przypadku konieczności monitorowania wielu parametrów powietrza jesteśmy w stanie dostarczyć jeden przetwornik badający jednocześnie aż cztery parametry, np. wilgotność, temperatura, CO2, ciśnienie atmosferyczne. To rozwiązanie pozwala znacznie zredukować koszty sprzętu oraz samej instalacji. Do central o szczególnych wymaganiach (np. central basenowych czy higienicznych), gdzie muszą być zachowane restrykcyjne parametry powietrza, jesteśmy w stanie dostarczyć przetworniki wilgotności i temperatury o podwyższonej dokładności (±0,8 %RH i ±0,1°C).
Siłowniki elektryczne do przepustnic powietrza i zaworów dostarczamy prosto z magazynu w Polsce. Oferowane przez AP Automatyka siłowniki produkowane są w Niemczech, a ich producent, firma Gruner, dostarcza je z 5-letnią gwarancją. Wybrane modele siłowników, wyposażone w interfejs RS-485 (Modbus RTU), posiadają wejście dla czujnika temperatury – jest to niezwykle wygodne rozwiązanie przy montażu siłownika na przepustnicy powietrza, które redukuje liczbę przewodów.
W ofercie posiadamy również przetworniki mierzące przepływ i temperaturę medium dostarczanego np. do nagrzewnicy wodnej. Przetworniki dostępne są w obudowie mosiężnej lub z tworzywa – zależy od modelu. Zwłaszcza to drugie rozwiązanie jest popularne wśród montażystów ze względu na bardzo konkurencyjną cenę. Są to przetworniki przepływu typu Vortex, które charakteryzuje niezwykle powtarzalny pomiar, a przy tym nie wymaga dodatkowych kalibracji. Przetworniki mogą również mierzyć przepływ wody z glikolem przy różnych stężeniach (tabele przeliczeń znajdują się w dokumentacji czujników).
Ważnym elementem każdej centrali wentylacyjnej są filtry, które odpowiadają za jakość powietrza trafiającego do kanałów wentylacyjnych, a następnie pomieszczeń, w których przebywamy. Nasza oferta produktowa obejmuje zarówno standardowe presostaty (styk zamknięty/styk otwarty) jak i czujniki różnicy ciśnień, które w czasie rzeczywistym sprawdzają pracę filtra/wentylatora. Najpopularniejsze modele presostatów i przetworników różnicy ciśnień objęliśmy naszym programem magazynowym i są one dostępne w bardzo korzystnej cenie prosto z magazynu w Polsce.
Sterowanie centralą lub podgląd jej aktualnej pracy może być zrealizowane za pomocą paneli dotykowych HMI. W naszej ofercie posiadamy panele HMI w standardowych rozmiarach 7” oraz 10,1”. Każdy oferowany przez nas panel HMI posiada interfejs RS-485 (Modbus RTU), co ułatwia cały proces instalacji i uruchomienia układu sterowania automatyki.
Bazując na naszym doświadczeniu w branży HVAC postanowiliśmy opracować produkt, który pozwoli obniżyć koszty instalacji, skróci czas pracy instalatora oraz ułatwi okablowania centrali modułowej dla producenta. Nowe urządzenie o oznaczeniu CuOne to jednostka kontrolna, która przyjmuje i wysyła sygnał po przez RS-485 (Modbus RTU) do sterownika PLC. Jest to swego rodzaju wyspa wejść/wyjść, pracująca zazwyczaj w bezpośrednim sąsiedztwie siłownika, która pozwala na podłączenie:
- jednego siłownika elektrycznego (sterowanego On/Off lub modulowanie)
- zewnętrznego cyfrowego czujnika temperatury (czujnik dostarczany w komplecie)
- jednego zewnętrznego czujnika dowolnej wielkości (CO2, różnicy ciśnień, …) z wyjściem analogowym (0…10V, 0…20mA lub 4…20mA)
- czterech zewnętrznych czujników 2-pozycyjnych (np. presostat, termostat, higrostat, …)
Ideowy schemat pracy kontrolerów CuOne przy centrali wentylacyjnej prezentuje rysunek 1.
Rysunek 1. Ideowy schemat możliwości wykorzystania kontrolerów CuOne
Gdzie pytać o pomoc w doborze automatyki?
Zdajemy sobie sprawę jak obciążeni pracą są wykonawcy, dlatego w przypadku zapytań prosimy o kontakt z naszym działem doradztwa technicznego i sprzedaży, który pomoże dobrać odpowiednie komponenty automatyki. Mogą również Państwo sięgnąć po sprawdzone zestawy dostępne w naszym sklepie internetowym – link: https://www.automatykaonline.eu/ .