Współpraca sterownika PLC Fatek 14MC z enkoderem absolutnym CANopen firmy Posital Fraba z serii UCD-CA01B-…
KROK 1 – Współpraca sterownika Fatek 14MC z enkoderem absolutnym CANopen firmy Posital Fraba z serii UCD-CA01B-… wykorzystując moduł komunikacyjny Fatek FBs-CBCANH
Płytka komunikacyjna FBs-CBCANH jest to moduł dedykowany do sterowników Fatek serii FBs. Służy do obsługi komunikacji wykorzystującej protokół CANopen w standardzie CAN 2.0A. Schemat podłączenia enkodera do sterownika za pomocą modułu CBCANH przedstawiono poniżej.
Zaleca się dołożenie rezystora terminującego, zgodnie ze specyfikacją magistrali CAN. Enkoder zasilono ze sterownika PLC (24 VDC, 400mA).
KROK 2 – Konfiguracja sterownika, aplikacja WinProLadder
W tym punkcie zostanie opisana konfiguracja aplikacji WinProLadder do współpracy ze sterownikiem PLC.
Tworzenie nowego projektu: File->New Project, a następnie wybranie modelu sterownika PLC (w tym przypadku Fatek 14MC)
Wprowadzenie sterownika w tryb On Line: Jest to krok pozwalający sprawdzić połączenie ze sterownikiem; po przejściu w tryb On Line sterownik będzie zawierał to, co jest w pliku projektu. Tryb On Line: PLC->On Line, a następnie ustawienie typu połączenia (w tym przykładzie RS232) oraz wybranie jego parametrów (zmiana parametrów za pomocą przycisku Edit). Domyślne parametry komunikacyjne dla Portów 1~4:
- Prędkość transmisji: 9600 bps
- Długość danych: 7 bitów
- Parzystość: parzysta
- Bit stopu: 1 bit
Jeśli parametry połączenia nie są znane, wówczas można skorzystać z funkcji Auto Check, program dobierze wszystkie parametry automatycznie. Gdy sterownik jest już w trybie On Line, wybór funkcji Run PLC (PLC->Run PLC) spowoduje przekazanie sterownikowi PLC polecenia uruchomienia programu. |
|
Po wybraniu opcji Auto Check należy wybrać port szeregowy z listy, serie sterownika PLC, a także numer portu (domyślnie Port 0). | |
Po zatwierdzeniu ustawień przyciskiem OK, program powinien rozpocząć szukanie sterownika. Jeśli proces zakończy się sukcesem, użytkownik zostanie zapytany o potwierdzenie połączenia. |
KROK 3 – Konfiguracja połączenia sterownika z enkoderem
Komunikacja między sterownikiem a enkoderem odbędzie się za pośrednictwem kanału komunikacyjnego SDO (Service Data Object). Poniżej przedstawiono fragment z dokumentacji płytki komunikacyjnej FBs-CBCANH, w którym wymieniono niezbędne rejestry do konfiguracji połączenia.
- Rejestr R3701 – w przypadku odczytu (np. odczyt wartości z enkodera) należy przypisać do tego rejestru wartość 5055, natomiast w przypadku zapisu (np. zapis wartości Preset do enkodera) należy przypisać wartość 5066.
- Rejestr R3702 – numer węzła urządzenia pracującego w sieci CAN, w tym przypadku jest to numer węzła enkodera – dla enkoderów Posital UCD-CA01B-… domyślnie jest to 32.
- Rejestr R3703 – numer funkcji/obiektu, pełna lista obiektów dostępna jest w instrukcji enkodera, w tym przykładzie korzystano z następujących obiektów:
OBIEKT | OPIS |
2300H | Zapis danych do pamięci enkodera wraz z resetem zasilania |
6003H | Wartość preset |
6004H | Wartość pozycji |
Uwaga: Wartości w tabeli podane są systemie szesnastkowym, należy o tym pamiętać przy wprowadzaniu ich w WinProLadder.
- Rejestr R3704 – sub-indeks obiektu, w przypadku niektórych obiektów niezbędne jest podanie dodatkowego wskaźnika.
- Rejestr 3705 – rozmiar zmiennej do której/z której są zapisywane/odczytywane dane.
- Rejestr R3706…R3769 – rejestry, w których przechowywane są pojedyncze słowa.
- Rejestr R3700 – przypisanie do tego rejestru wartości CA0EH inicjalizuje komunikacje SDO, przypisanie wartości do tego rejestru należy wykonać po zdefiniowaniu poprzednich rejestrów.
KROK 4 -Odczyt wartości z enkodera
Program w języku drabinkowym: Odczyt wartości położenia z enkodera.
Fragment instrukcji enkodera Posital UCD-CA01B dotyczący obiektu 6004H (pozycja):
Przypisanie wartości do rejestrów nastąpi po załączeniu styku M2. Komunikacja SDO działa w trybie odczytu (odczyt wartości z enkodera), zatem do rejestru R3701 przypisano wartość 5055. Numer węzła enkodera to 32 (zgodnie z ustawieniami domyślnymi), więc do rejestru R3702 przypisano 32. Do rejestru R3703 przypisano wartość 6004H, czyli zgodnie z dokumentacją enkodera, odczyt wartości z enkodera, dla tej funkcji wartość sub-indeksu wynosi 0, dlatego do rejestru R3704 przypisano 0. Wartość pozycji jest przechowywana na 4 bajtach (32-bity), stąd do rejestru R3705 przypisano 4. Komunikacja SDO została zainicjalizowana przypisaniem do rejestru R3700 wartości CA0EH.
Do podglądania wartości rejestrów na bieżąco, należy w programie WinProLadder wybrać Project->StatusPage->New Page, następnie nadać dowolną nazwę. Adresy rejestrów można dodawać w kolumnie Ref. No., klikając prawym przyciskiem myszy na wybranej komórce w kolumnie Status, można wybrać typ wyświetlanych danych, natomiast w komórce Data wyświetlana jest aktualna wartość rejestru.
W rejestrze R3706 przechowywana jest aktualna wartość pojedynczego obrotu, natomiast w rejestrze R3707 przechowywana jest ilość pełnych obrotów enkodera.
KROK 5 – Zadawanie wartości Preset i zapis do pamięci enkodera
Program w języku drabinkowym: Zadawanie wartości Preset.
Fragment instrukcji enkodera Posital UCD-CA01B dotyczący obiektu 6003H (wartość Preset):
Przypisanie wartości do rejestrów nastąpi po załączeniu styku M0. Komunikacja SDO działa w trybie zapisu (wysyłanie wartości do enkodera), zatem do rejestru R3701 przypisano wartość 5066. Numer węzła enkodera to 32 (zgodnie z ustawieniami domyślnymi), więc do rejestru R3702 przypisano 32. Do rejestru R3703 przypisano wartość 6003H, czyli zgodnie z dokumentacją enkodera, wartość Preset, dla tej funkcji wartość sub-indeksu wynosi 0, dlatego do rejestru R3704 przypisano 0. Wartość jest przechowywana na 4 bajtach (32-bity), stąd do rejestru R3705 przypisano 4. Wartość Preset przypisywana jest do rejestru R3706 (w tym przypadku 0). Komunikacja SDO została zainicjalizowana przypisaniem do rejestru R3700 wartości CA0EH.
Program w języku drabinkowym: Zapis parametru do pamięci enkodera.
Fragment instrukcji enkodera Posital UCD-CA01B dotyczący obiektu 2300H (zapis parametru z resetem):
Przypisanie wartości do rejestrów nastąpi po załączeniu styku M1. Komunikacja SDO działa w trybie zapisu (wysyłanie wartości do enkodera), zatem do rejestru R3701 przypisano wartość 5066. Numer węzła enkodera to 32 (zgodnie z ustawieniami domyślnymi), więc do rejestru R3702 przypisano 32. Do rejestru R3703 przypisano wartość 2300H, czyli zgodnie z dokumentacją enkodera, zapis wartości do pamięci enkodera wraz z resetem zasilania, dla tej funkcji sub-indeks wynosi 0, dlatego do rejestru R3704 przypisano 0. Rozmiar danych dla tego obiektu to 32-bity (4 bajty), stąd do rejestru R3705 przypisano 4. Dodatkowo przy zapisie parametrów do enkodera wymagane jest hasło dostępu (55AAAA55H), którego wpisywanie rozdzielono na dwa rejestry – R3706 oraz R3707.
PODSUMOWANIE Ten tutorial miał na celu pokazanie jak podłączyć sterownik PLC Fatek 14MC z enkoderem absolutnym CANopen. Jeśli napotkali Państwo jakieś problemy lub coś jest niejasne, prosimy o kontakt z naszymi specjalistami pod mailem: biuro@apautomatyka.pl
PLIKI DO POBRANIA
Przykładowy projekt – odczyt wskazań enkodera i zapis wartości preset – sterownik PLC