Problem kontroli lotnych związków organicznych LZO w budynkach

W dzisiejszych czasach większość dnia spędzamy w budynkach, nierzadko w pomieszczeniach zamkniętych, czyli biurach, magazynach, halach produkcyjnych, muzeach, galeriach, archiwach, itp. I w tym przypadku pojawia się problem lotnych związków organicznych, w skrócie LZO lub VOCs (z ang. volatile organic compounds). Źródłem LZO jest m.in. dym papierosowy, farby, meble, dywany i wykładziny, środki czystości, odświeżacze powietrza czy też użytkownicy tych pomieszczeń. Problem z lotnymi związkami organicznymi spotęgowało dążenie do coraz bardziej ‘szczelnych’ budynków dzięki wykorzystaniu lepszych materiałów izolacyjnych, bardziej szczelnych okien, itp. Takie podejście ograniczyło zjawisko naturalnej wymiany powietrza w pomieszczeniach.

Należy pamiętać, że LZO ma niestety bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Suchość, podrażnienie oczu, gardła, problemy z koncentracją, bóle głowy to tylko niektóre aspekty zdrowotne, z jakimi możemy się borykać w związku z podwyższonymi wartościami LZO. By jednak zniwelować to niekorzystne dla człowieka zjawisko, należy zadbać o poprawienie jakości wentylacji w pomieszczeniach, przy jednoczesnym zachowaniu norm związanych z ograniczeniem zużycia energii elektrycznej. W związku z tym nowoczesne systemy HVAC powinny umożliwić tylko czasowe zwiększenie pracy wentylacji przy wykryciu podwyższonego stężenia LZO (systemy nadążne podobne do tych, które są stosowane przy kontroli stężenie dwutlenku węgla – CO2). Idealnym rozwiązaniem dla tego typu systemów HVAC jest kolejna nowość produktowa APONE – przetworniki do kontroli stężenia lotnych związków organicznych typu Si-L00… z serii programowalnych przetworników SiOne oraz Di-QSL… z serii programowalnych przetworników DiOne, posiadających jako opcje wyświetlacz LCD. Proponowane przez APONE przetworniki, dzięki nowoczesnej technologii pomiaru, zapewnia długoterminową stabilność pomiaru, co jest kluczowe w systemach wentylacji.

W celu ułatwienia interpretacji wyniku pomiarowego LZO został wprowadzony parametr VOC Index (odnoszący się bezpośrednio do jakości powietrza). Co VOC index oznacza? Wartość zmierzona przez urządzenie pomiarowe odnosi się do wartości typowych dla VOC, dzięki czemu natychmiast wiemy, czy powietrze wewnątrz pomieszczenia uległo poprawieniu czy pogorszeniu. W najprostszych sytuacjach użytkownik, gdy stwierdzi podwyższenie indeksu VOC (dokonując odczytu z wyświetlacza przetwornika LZO), otworzy okno i przewietrzy pomieszczenie. W automatycznych systemach wentylacji zmierzony przez przetwornik LZO parametr VOC Index może być przesłany (w formie sygnału analogowego 0…10V / 4…20 mA lub przy wykorzystaniu interfejsu sieciowego RS-485 lub Ethernet i protokołu Modbus) do sterownika systemu HVAC lub systemu BMS, który odpowiednio wysteruje pracę wentylacji i/lub uchyli automatycznie okna.

Diagram VOC Index w odniesieniu do wartości ‘typowej’

Przetworniki APONE, pozwalające na pomiar jakości powietrza LZO/VOC, występują następujących wersjach:

  • Wersja naścienna, z wyświetlaczem lub bez
  • Wersja kanałowa, bez wyświetlacza
  • Wyjście analogowe (programowalne – 0…5 V, 0…10 V, 0…20 mA, 4…20 mA)
  • Wyjście przekaźnikowe
  • Interfejs RS-485 (Modbus RTU) lub Ethernet (Modbus TCP)
  • Wyjście analogowe
  • Pomiar tylko VOC lub wielu parametrów powietrza (urządzenie typu ‘all in one’) np. pomiar VOC + CO2, VOC + %RH + oC

Więcej informacji można znaleźć na stronie http://www.apone.eu/ . Zachęcamy również do bezpośredniego kontaktu z naszym działem handlowym.