Polskie programowalne przetworniki do kontroli parametrów powietrza
Przetworniki sygnowane marką APONE to pomysł naszych, polskich inżynierów i efekt kilkuletniej pracy nad rozwojem tych produktów aż do wersji sprzedażowej. Konsekwentnie od kilku lat projektujemy, wdrażamy, produkujemy, składamy i testujemy urządzenia pomiarowe w Poznaniu.
Co można zyskać kupując polski produkt?
- Natychmiastowy czas realizacji (magazyn podzespołów zlokalizowany w Polsce, produkcja w Polsce, wysyłka z Polski).
- Fachową pomoc techniczną w języku ojczystym na każdym etapie projektu.
- Szczegółową dokumentację techniczną w języku polskim.
- Możliwość modyfikacji urządzeń pod specjalne wymogi aplikacji, nawet przy jednej sztuce.
- Możliwość wypożyczenia sprzętu na potrzeby testów lub jako urządzenie zastępcze na czas ewentualnej awarii.
- Wspierając polskiego producenta można wesprzeć polski rynek pracy i polską gospodarkę (urządzenia APONE od podstaw powstają w Polsce).
Rys. 1. Przykładowe produkty APONE.
W dzisiejszych czasach każda firma dąży do optymalizacji produkcji i minimalizacji stanów magazynowych. Magazyny gotowych produktów są puste. Niektórzy producenci utrzymują czasami tylko stany dla urządzeń, które cieszą się największą rotacją. Czasy realizacji na poziomie 4-6 tygodni (a nie rzadko również 8-10 tygodni) nikogo już nie dziwią. Produkcja APONE wygląda inaczej i związana jest z budową wszystkich projektowanych przez nas urządzeń. Nasi inżynierowie postawili na modułową konstrukcję wszystkich urządzeń. W uproszczeniu, każdy przetwornik zbudowany jest z podstawowych elementów:
- Bazowej płytki PCB (z mikroprocesorem, układem zasilania, modułem wejść – wyjść).
- Elementu lub elementów pomiarowych.
- Przyłącza elektrycznego (złącza lub przewodu).
- Obudowy.
Tego typu podejście do budowy urządzenia w efekcie skróciło czas produkcji dowolnego przetwornika do kilku minut! Jak to jest możliwe?
- Projektanci, pracując nad nowymi urządzeniami, mieli i mają do dyspozycji skończoną liczbę podzespołów (układów scalonych, typów złącz i konektorów, obudów, elementów pomiarowych), które mogą być wykorzystane. Magazyn firmy obejmuje układy, które stosowane są w każdym urządzeniu. Z tego też powodu stany magazynowe podzespołów mogą być zdecydowanie większe (magazyn firmy zawiera bowiem wyłącznie wybrane układy) niż przy klasycznym podejściu do produkcji.
Rys. 2. Elektronika flagowego przetwornika SiOne.
- Projektanci, przygotowując bazową płytkę PCB, brali i biorą pod uwagę możliwość jej osadzenia w kilku dostępnych z magazynu obudowach. Są to obudowy do instalacji naściennej urządzenia, instalacji kanałowej lub obudowy o podwyższonym stopniu ochrony (do IP65). Dzięki uruchomieniu w firmie linii wysokiej klasy drukarek 3D konstruktorzy mają możliwość wykonywania urządzeń w wersji niestandardowej, specjalnej, zgodnej z założeniami klienta.
Rys. 3. Standardowe obudowy wykorzystywane w produktach APONE.
- Płytki bazowe zostały tak skonstruowane, by możliwe było zintegrowanie z nimi kilku elementów pomiarowych. Dzięki temu proponowany jeden przetwornik z linii SiOne mierzy jednocześnie aż cztery parametry powietrza – wilgotność, temperaturę, stężenie CO2 i ciśnienie atmosferyczne. Jest to ogromna oszczędność finansowa dla klienta – cena produktu zawiera bowiem cenę jednej obudowy, jednej płytki bazowej, jednego złącza i czterech elementów pomiarowych. To rozwiązanie jest bardzo chwalone przez projektantów (upraszcza proces doboru elementów), wykonawców (rozwiązanie daje realne korzyści na etapie realizacji projektu) i inwestorów (oszczędności, również na etapie przyszłego serwisu – stany magazynowe elementów serwisowych są zdecydowanie szczuplejsze).
- Każdy projekt jest inny, każdy system BMS wymaga innego interfejsu komunikacyjnego, w systemach HVAC cały czas popularne są sygnały analogowe (napięciowe i/lub prądowe). Projektanci uwzględnili te potrzeby w proponowanych urządzeniach pomiarowych. Przetworniki z flagowej serii SiOne dostępne są w wersji:
- Z maksymalnie trzema wyjściami analogowymi (wyjście w pełni programowalne – można zmienić standard wyjścia (0…10V, 4…20mA), można odpowiednio wyskalować to wyjście).
- Z wyjściem przekaźnikowym (urządzenie z programowalnym progiem załączenia wyjścia i histerezą).
- Z interfejsem RS-485 (Modbus RTU).
- Z interfejsem Ethernet LAN (Modbus TCP).
Płytka bazowa urządzenia SiOne została tak przygotowana, że przetwornik może posiadać jednocześnie interfejs cyfrowy (RS-485 (Modbus RTU) lub Ethernet LAN (Modbus TCP) oraz aż trzy w pełni programowalne wyjścia analogowe (0…10V, 4…20mA).
- Programowalność parametrów to kolejne narzędzie, które usprawnia proces produkcji urządzenia. Inżynierowie projektując przetworniki APONE skupili się na programowalnych wyjściach analogowych, by użytkownik sprzętu w każdej chwili mógł zmienić standard wyjścia z napięciowego (0…5V, 0…10V) na prądowy (0…20mA, 4…20mA) lub odwrotnie. Miniaturyzacja elektroniki pozwala, by każdy przetwornik SiOne (w zależności od wymogów) posiadał aż trzy w pełni programowalne wyjścia analogowe, które opcjonalnie mogą być sterowane przy użyciu odpowiednich komend interfejsu cyfrowego.
Lista urządzeń pomiarowych APONE, które zostały zaprojektowane w wyżej opisany sposób, by możliwa była ich dostawa w ciągu kilku dni roboczych.
- Flagowa seria przetworników do kontroli klimatu – SiOne:
- Mierzone wielkości: wilgotność, temperatura, stężenie CO2, ciśnienie atmosferyczne, różnica ciśnienia powietrza, przepływ powietrza, stężenie pyłków zawieszonych PM, stężenie lotnych związków organicznych LZO, sygnał analogowy (0…10V, 0…20mA, 4…20mA).
- Interfejs RS-485 (Modbus RTU) lub Ethernet LAN (Modbus TCP).
- Do trzech programowalnych wyjść analogowych (napięciowych/prądowych).
- Wersje naścienne, wersje kanałowe, wersje przewodowe (do komór klimatycznych, suszarni, chłodni).
- Link: http://www.apone.eu/sione/
- Zaawansowane przetworniki MiOne:
- Mierzone wielkości: wilgotność, temperatura, sygnał analogowy (0…10V, 0…20mA, 4…20mA).
- Interfejs RS-485 (Modbus RTU).
- Do trzech programowalnych wyjść analogowych (napięciowych/prądowych).
- Dwa programowalne wyjścia przekaźnikowe.
- Wyświetlacz LCD z podświetleniem.
- Wersje naścienne, wersje kanałowe, wersje przewodowe (do komór klimatycznych, suszarni, chłodni).
- Link: http://www.apone.eu/mione/
- Przewodowy przetwornik wilgotności i temperatury – PiOne:
- Mierzone wielkości: wilgotność, temperatura.
- Interfejs RS-485 (Modbus RTU).
- Wersje przewodowe (do komór klimatycznych, suszarni, chłodni).
- Może być instalowany naściennie, jak również w kanałach wentylacyjnych.
- Link: http://www.apone.eu/pione/
- Ethernetowy przetwornik wilgotności i temperatury – LiOne:
- Mierzone wielkości: wilgotność, temperatura.
- Interfejs Ethernet LAN (Modbus TCP).
- Wersje naścienne, przewodowe (do komór klimatycznych, suszarni, chłodni).
- Link: http://www.apone.eu/pione/
- Kompaktowy rejestrator wilgotności i temperatury – RiOne:
- Mierzone i rejestrowane wielkości: wilgotność, temperatura.
- Zasilanie bateryjne lub sieciowe (typ. 12-24 VDC).
- Interfejs serwisowy (UART).
- Wersje naścienne, przewodowe (do komór klimatycznych, suszarni, chłodni).
- Link: http://www.apone.eu/rione/
- Bezprzewodowe przetworniki i rejestratory WiOne:
- Mierzone i rejestrowane wielkości: wilgotność, temperatura.
- Zasilanie bateryjne lub sieciowe (typ. 12-24 VDC).
- Komunikacja bezprzewodowa – Radio 868 MHz.
- Do pracy potrzebne odbiorniki (koncentratory) z interfejsem RS-485 (Modbus RTU) lub Ethernet LAN (Modbus TCP).
- Wersje naścienne, przewodowe (do komór klimatycznych, suszarni, chłodni).
- Link: http://www.apone.eu/wione/
Wspomniany wyżej przetwornik (rejestrator) bezprzewodowy WiOne to najnowszy produkt w ofercie APONE, produkowany również w Polsce. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość integracji nie tylko z oprogramowaniem APONE (programem ADAPS lub IDAPS), ale również programami innych producentów (systemy HVAC, systemy BMS, programy SCADA, sterowniki PLC, panele HMI) dzięki wykorzystaniu standardowych interfejsów przemysłowych (RS-485 (Modbus RTU) lub Ethernet LAN (Modbus TCP)). Więcej informacji na temat tej serii urządzeń można przeczytać w oddzielnym artykule – WiOne.
Rys. 4. Przykładowy przetwornik bezprzewodowy z serii WiOne.
APONE to marka nie tylko urządzeń pomiarowych, ale również gotowych systemów monitoringu wilgotności, temperatury, stężenia CO2, stężenia LZO, ciśnienia i różnicy ciśnień oraz innych parametrów powietrza (pełna lista mierzonych parametrów). Oferowane przez nas rozwiązania to gotowe systemy pozwalające mierzyć wilgotność, temperaturę, CO2, rejestrować te dane i udostępniać użytkownikom poprzez aplikację komputerową lub przez przeglądarkę internetową (program w chmurze lub na lokalnym serwerze). Systemy pomiarowe pozwalają również alarmować użytkowników o przekroczeniach progów i generować raporty dla audytorów. Proponowane oprogramowanie naszego autorstwa pozwala realizować najważniejsze zadania związane z monitoringiem parametrów powietrza w obiektach przemysłowych (magazyny, hale produkcyjne, laboratoria i zainstalowane w nich komory klimatyczne, cieplarki, chłodziarki), ale również w innych obiektach (muzea, galerie malarstwa). Przykładowe systemy monitoringu są opisane w oddzielnym artykule – Proste i intuicyjne systemy pomiarowe.