Polskie enkodery inkrementalne i absolutne od POSITAL FRABA
Od 2007 roku oferowane przez firmę AP Automatyka enkodery i inklinometry Posital Fraba są produkowane w Polsce, a dokładniej w specjalnej strefie ekonomicznej w Słubicach. Innowacyjny budynek fabryki został wyróżniony w 2015 roku – fabryka zajęła wtedy 8 miejsce w plebiscycie „The Top 25 Most Beautiful Factories in the World”.
Rys. 1. Fabryka Posital Fraba zlokalizowana w Polsce
Od 2007 roku ponad 98% oferowanych pod marką Posital Fraba czujników pozycji powstaje właśnie w Słubicach. Produkowane w Polsce enkodery inkrementalne, absolutne, linkowe oraz inklinometry są eksportowane do partnerów handlowych w Europie, Azji, obu Amerykach, Afryce i Australii.
Rys. 2. Fabryka Posital Fraba w Polsce
Jednak to AP Automatyka (przedstawiciel Posital Fraba w Polsce) i klienci naszej firmy czerpią największe korzyści wynikające z lokalizacji fabryki enkoderów, w tym przede wszystkim korzyści wynikające z bardzo krótkich terminów realizacji – fabryka może wyprodukować i wysłać prawie dowolny czujnik (wybrany z ponad 1000000 wariantów wykonania) w ciągu zaledwie 24h (realizacja ekspresowa).
Jakie enkodery Posital Fraba produkowane są w Słubicach?
- Enkodery inkrementalne, programowalne i w wykonaniu Heavy-Duty
- Enkodery absolutne, jednoobrotowe i wieloobrotowe, również z Ethernet
- Enkodery linkowe (linkowe czujniki drogi)
Rys. 3. Enkodery inkrementalne, absolutne i linkowe Posital Fraba.
Jakie jeszcze komponenty automatyki produkuje Posital Fraba?
- Inklinometry (pochyłomierze) mierzące przechylenia (wychylenia)
- Akcesoria, w tym przewody, koła pomiarowe, uchwyty do enkoderów, wyświetlacze
Rys. 4. Inklinometry i akcesoria Posital Fraba.
Jakie korzyści wynikają z używania enkoderów i inklinometrów Posital Fraba?
- Wybrane enkodery i inklinometry dostępne z magazynu:
- Programowalne enkodery inkrementalne
- Enkodery absolutne (Analog, SSI, Modbus RTU, PROFINET)
- Inklinometry (pochyłomierze) 1- i 2-osiowe
- Akcesoria, w tym wtyczki i przewody, uchwyty i koła pomiarowe, wyświetlacze
- Krótki czas produkcji enkoderów i inklinometrów:
- Enkodery i inklinometry nieobjęte programem magazynowym wysyłane są na ogół w ciągu tylko 5-10 dni roboczych.
- Możliwość odpłatnej realizacji ekspresowej – wysyłka w ciągu 1-3 dni roboczych!
- Zaawansowana technologia enkoderów:
- Enkodery inkrementalne z opcją programowania rozdzielczości i standardu wyjścia
- Enkodery absolutne wieloobrotowe, które do pomiaru nie wymagają podtrzymywania bateryjnego
- Nowej generacji enkodery magnetyczne, odporne na wilgoć, kurz i pył, z rozdzielczością do 16 bit
- Profesjonalne doradztwo techniczne:
- Fachowa pomoc inżynierów w języku ojczystym na każdym etapie projektu.
- Szybkie wsparcie techniczne przy wykorzystaniu dostępnych narzędzi online.
- Enkodery do testów:
- Magazyn enkoderów i inklinometrów testowych, gotowych do wysyłki.
- Możliwość wypożyczenia enkodera do testów, sprawdzenia rozwiązania przed wprowadzeniem maszyny/produktu do seryjnej produkcji.
- Szybki serwis gwarancyjny i pogwarancyjny enkoderów:
- Inżynier serwisu w ciągu kilku godzin, licząc od dostarczenia czujnika, jest w stanie dokonać wstępnej diagnozy czujnika.
- Tak krótki czas jest możliwy również z powodu niezawodności czujników Posital Fraba
- Wsparcie polskiego rynku pracy i polskiej gospodarki:
- Produkowane w Polsce enkodery wspierają polską gospodarkę.
- Dodatkowo produkowane w setkach tysięcy sztuk enkodery promują polskie rozwiązania na całym świecie (na etykietach tych czujników widnieje informacja co do miejsca jego produkcji).
Niestety bardzo rzadko można wskazać tego typu produkt (niewielkie urządzenie skrywające zaawansowane technologie pomiarowe) produkowany w Polsce. Dostępne na rynku konkurencyjne rozwiązania muszą przyjechać, przylecieć lub przypłynąć również z dalekich stron świata, co wpływa na terminy realizacji zamówień. Jest to szczególnie zauważalne w obecnych czasach, gdzie ruch lotniczy jest niemożliwy lub nieopłacalny (znaczny wzrost kosztów transportu). Producenci maszyn i urządzeń muszą się liczyć z długim terminem realizacji dostaw tak standardowych produktów jak enkodery. Mogą również rozważyć opcję użycia polskich enkoderów, produkowanych w Słubicach. Standardowy czas dostaw to na ogół 5-10 dni roboczych (co zależy od obciążenia fabryki, a nie od czynników logistycznych). Problem terminów realizacji jest szczególnie istotny dla działów utrzymania ruchu i serwisu – w większości przypadków czas oczekiwania dłuższy niż trzy dni robocze jest nieakceptowalny. Tego typu sytuację ratuje program magazynowy oferowany przez AP Automatyka, który obejmuje najpopularniejsze wykonania enkoderów inkrementalnych i absolutnych. Rozwiązaniem jest również opcja realizacji ekspresowej zamówienia w fabryce (wysyłka w ciągu 1-3 dni roboczych).
Jak prezentuje się oferta enkoderów i inklinometrów Posital Fraba w liczbach?
- Enkodery absolutne – 477 000 dostępnych modeli.
- Enkodery inkrementalne – 17 000 dostępnych modeli.
- Enkodery linkowe – 52 000 dostępnych modeli.
- Inklinometry – 2 000 dostępnych modeli.
- Liczby te nie obejmują enkoderów i inklinometrów w wykonaniu specjalnym!
Jak fabryce udaje się zaproponować tak krótkie terminy realizacji enkoderów?
Posital Fraba nie posiada gigantycznych hal magazynowych i produkcyjnych, liczba pracowników fabryki nie przekracza 150 osób, a mimo to może w tak krótkim czasie dostarczyć prawie dowolny enkoder. Jak to możliwe? Posital Fraba, posiadająca ponad 100-letnią historię, do perfekcji opanowała technologię modułowej konstrukcji czujników. Enkodery składają się z poszczególnych elementów (modułów), które po połączeniu ze sobą tworzą enkoder.
- Moduł pozycji wokół jednego obrotu (definiuje rozdzielczość enkodera)
- Moduł pomiaru liczby obrotów (definiuje, czy enkoder jest jednoobrotowy czy wieloobrotowy)
- Moduł interfejsu (definiuje, jaki standard wyjścia będzie posiadał enkoder – SSI, Analog, Profinet, EtherCAT, CANopen, Modbus)
- Moduł mechaniki kołnierza i wałka (otworu) enkodera.
- Moduł mechaniki obudowy enkodera (w tym typu przyłącza elektrycznego: przewód lub złącze).
Rys. 5. Modułowa konstrukcja enkoderów Posital Fraba.
Jakie interfejsy proponuje w enkoderach Posital Fraba?
Posital Fraba dla oferowanych produktów proponuje najpopularniejsze w systemach automatyki interfejsy komunikacyjne. Dostępne są enkodery z interfejsem typu Fieldbus (enkodery Modbus RTU, Profibus, CANopen, DeviceNet, SAE J1939, Interbus), enkodery z interfejsem Ethernet (Profinet, EtherNet/IP, EtherCAT, Powerlink, Modbus), enkodery z interfejsem SSI, z wyjściem analogowym, wyjściem równoległym.
Rys. 6. Niektóre dostępne protokoły w urządzeniach Posital Fraba
Jakie certyfikaty są dostępne dla enkoderów Posital Fraba?
Kolejnym czynnikiem sprawiającym, że jesteśmy przygotowani, aby dostarczyć czujniki do każdej branży, to certyfikaty. Jesteśmy w stanie zaproponować enkodery ATEX (do pracy w strefie 1, 21 (górnictwo oraz przemysł) oraz w strefie 2, 22 (przemysł)) oraz enkodery SIL. Dzięki temu enkodery Posital Fraba mogą być stosowane w układach automatyki, automatach, urządzeniach przemysłowych, liniach technologicznych, pojazdach specjalnych, również urządzeniach i maszynach pracujących w strefie zagrożonej wybuchem.
Rys. 7. Certyfikaty urządzeń Posital Fraba
Polskie enkodery to nie tylko szeroki wachlarz urządzeń, ale również wysoka jakość wykonania i niezawodność. Warto dodać, że każdy czujnik przed wysyłką jest testowany na specjalnie przygotowanych stanowiskach, a rezultaty testów zapisywane są do systemu zarządzania procesem produkcyjnym.
Co ze wsparciem technicznym w zakresie enkoderów?
Inżynierowie wsparcia technicznego są gotowi spotkać się z Państwem przy wykorzystaniu narzędzi online (wideokonferencje, webinaria, komunikatory). Pomożemy dobrać urządzenie, rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące wariantu enkodra i jego działania, ale również wspomóc i podpowiedzieć pewne rozwiązanie – posiadamy bowiem wieloletnie doświadczenie w branży. Wspieramy wszystkie działy w firmach produkcyjnych :
- projektantów : na naszej stronie dostępne są modele 3D oraz instrukcje czujników
- automatyków : udostępniamy opisy rejestrów komunikacyjnych, pliki konfiguracyjne, co ułatwia implementację czujników w układzie automatyki
- dział utrzymania ruchu : zajmujemy się nie tylko szybką dostawą enkoderów, ale również doborem zamienników do wskazanych czujników.
Pomogliśmy naszym kontrahentom w Polsce rozwiązać wiele problemów, ale i wprowadzić innowacyjne urządzenia/systemy do sprzedaży. Pomagamy polskim firmom dostarczając im produkt na miarę ich potrzeb do badania : obrotu, wychylenia, kąta, długości drogi, przemieszczenia. Nasze produkty pracują m.in. w :
- maszynach tnących,
- maszynach pakujących,
- maszynach CNC,
- maszynach medycznych,
- dźwigach, wciągarkach, suwnicach, żurawiach,
- maszynach jeżdżących, budowlanych
- maszynach produkcyjnych
- i wielu innych aplikacjach.
Zapraszamy do kontaktu z naszym działem doradztwa technicznego i sprzedaży!
Więcej informacji na temat oferty firmy można uzyskać kontaktując się z inżynierami firmy AP Automatyka – www.apautomatyka.pl, biuro@apautomatyka.pl, +48 67 357 10 80. Serdecznie zapraszamy!