Monitorowanie stężenia CO2 w pomieszczeniach
Jakość otaczającego nas powietrza to coraz częściej poruszany temat w mediach. Powstają specjalne platformy internetowe informujące o aktualnym stanie powietrza w naszym regionie. Prognozy pogody, zwłaszcza w okresie grzewczym, informują o jakości powietrza. Wiemy bowiem od dawna, że brak czystego powietrza wpływa na nasze zdrowie, naszą koncentrację i poziom zmęczenia w ciągu dnia. Zwykle do określenia poziomu jakości powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy, wykorzystywany jest parametr stężenia dwutlenku węgla CO2. Wzrost tego parametru wymusza otwarcie okien w celu przewietrzenia, a w budynkach z systemami HVAC i BMS odczuwamy przejście wentylacji w wyższy tryb pracy.
Jeżeli nasz budynek nie jest wyposażony w wentylacje mechaniczną, która reaguje na zmiany stężenia dwutlenku węgla, to tym bardziej ciężko nam samemu określić poziom tego parametru organoleptycznie. Oczywiście czasem odczuwamy tak zwany ‘zaduch’ i wówczas wietrzymy pomieszczenie poprzez otwarcie okien. Często na spotkaniach w przedsiębiorstwach czy też podczas zajęć szkolnych w klasach pomieszczenia są wietrzone w przerwach. Musimy jednak zadać pytanie – czy to wystarczy? A co w sytuacji, gdy w trakcie długiej lekcji, zajęć czy też konferencji powietrze jest już zużyte – zawiera podwyższony poziom stężenia CO2? Podwyższone stężenie dwutlenku węgla skutkuje spadkiem uwagi i koncentracji osób przebywających w sali, klasie, co ma negatywne skutki na zdolność przyswajania wiedzy.
Nowy produkt APONE rozwiązuje ten problem! Nowy wyświetlacz parametrów powietrza dedykowany jest dla użytkowników, którzy nie potrzebują skomplikowanych urządzeń, połączonych ze sterownikiem lub wymagających dodatkowych elementów. Nasz nowy wyświetlacz stężenia CO2, wilgotności i temperatury został przygotowany z myślą o biurach, hotelach, siłowniach, szkołach, uczelniach, salach kinowych i teatralnych. Wyświetlacz sprawdzi się wszędzie tam, gdzie uwaga i koncentracja osób oraz ich komfort jest istotny.
Wbudowany wyświetlacz LCD pozwala w dowolnej chwili sprawdzić jakość powietrza, czyli poziom stężenia dwutlenku węgla, temperatury i wilgotności w pomieszczeniu. Poniżej przedstawiono tabelę prezentującą wpływ na człowieka zwiększenie poziomu dwutlenku węgla. Uczniowie i pracownicy biur powinni przewietrzyć pomieszczenie gdy tylko zobaczą na wyświetlaczu wartości rzędu 800 ppm. Jeżeli wartość przekraczałaby znacznie 1200 ppm, najlepiej opuścić pomieszczenie, przewietrzyć i poczekać aż wyświetlacz wskaże niższy wynik.
Co jest dostarczane w komplecie z wyświetlaczem parametrów powietrza DiOne-SET?
Wyświetlacz dostarczany jest w zestawie z podstawką, która umożliwia montaż naścienny urządzenia lub jego ustawienie na biurku, stoliku, półce, regale oraz zasilaczem wtyczkowym.