Inklinometr z dynamiczną kompensacją przyspieszeń POSITAL
Pomiar przechylenia obiektów ruchomych
Posital Fraba, producent czujników pozycjonujących, wprowadził na rynek nowe urządzenie, dzięki któremu pomiar nachylenia elementu będzie jeszcze bardziej precyzyjny. Nowym urządzeniem w portfolio jest inklinometr z dynamiczną kompensacją przyspieszeń. Jest to urządzenie z serii TILTIX charakteryzujące się początkiem nazwy modelu „AKS-…”. Opisywany czujnik jest połączeniem akcelerometru oraz żyroskopu (oba czujniki w technologii MEMS). Dzięki temu czujnik potrafi kompensować wpływ zewnętrznych przyspieszeń na pomiar nachylenia, co przekłada się na zwiększoną dokładność zwłaszcza podczas pomiarach dynamicznych.
Dlaczego połączenie akcelerometru oraz żyroskopu?
Dotychczas standardowymi i jedynymi inklinometrami będącymi w portfolio firmy Posital Fraba były pochyłomierze oparte o akcelerometr MEMS lub sensory z płynem elektrolitycznym. Pierwsze z nich (o oznaczeniu ACS-… lub ADS-…) umożliwiają pomiar w zakresie ±80° wokół dwóch osi lub 0…360° wokół jednej osi. Drugie natomiast (o oznaczeniu AGS-…) mierzą w zakresie ±30°wokół dwóch osi.
Chcąc się rozwijać oraz spełniać coraz to wyższe standardy nastała potrzeba na nowy produkt. Sam akcelerometr MEMS bada wpływ grawitacji na mikro-masę zawieszoną na sprężystej mikro-konstrukcji nośnej. Niestety podczas występowania zewnętrznych przyspieszeń występują błędy w pomiarze wychyleń, uniemożliwiając pomiar. Z takimi przyspieszeniami mamy styczność między innymi podczas szybkich ruchów urządzenia, do którego przymocowany jest inklinometr.
Wersja 2-osiowa AKS-090-2-… |
Wersja 1-osiowa AKS-360-1-… |
Wersja Pitch & Roll (montowana wertykalnie) AKS-180-F-… |
Wersja Pitch & Roll (montowana horyzontalnie) AKS-180-E-… |
Eliminacja błędów pomiarowych
Połączenie akcelerometru MEMS oraz elektromechanicznego żyroskopu powoduje wyeliminowanie problemu błędów pomiarowych! Kompensacja zewnętrznych przyspieszeń umożliwia uzyskanie jeszcze dokładniejszych pomiarów przechyleń między innymi w takich aplikacjach jak maszyny budowlane, maszyny górnicze, maszyny rolnicze, żurawie.
Główne zastosowanie tego typu czujniki mają w aplikacjach, gdzie występują problemy z nagłymi, szybkimi ruchami, wstrząsami bądź drganiami. Inklinometry mają zdolność pomiaru nawet ±180o w dwóch osiach jednocześnie (czujnik typu Pitch&Roll). Obecnie czujniki wyposażone są w interfejs CANopen, jednakże w najbliższym czasie będą one dostępne również z interfejsami: SAE J-1939, Modbus oraz z wyjściami analogowymi.
Pomiar przechyleń na ruchomej koparce
Parametry
Inklinometry wyposażone w żyroskop zapewniają rozdzielczość na poziomie 0,01o i dokładność do 0,3o (przy pomiarach statycznych) lub do 0,5o (przy pomiarach dynamicznych). Dostępne są czujniki z zakresem ±90° wokół dwóch osi, ±180° w modelu typu Pitch&Roll oraz 0…360° wokół jednej osi (inklinometr jednoosiowy). Temperatura pracy inklinometru mieści się w granicach -40…+85 °C i jest odporny na wstrząsy rzędu 100g. Czujniki charakteryzują interfejsy sieciowe: CANopen lub SAE J-1939.
Podsumowanie
Niewątpliwie do zalet tego typu inklinometrów zalicza się kompensację zewnętrzną przyspieszeń, a także precyzyjny pomiar również podczas dynamicznych ruchów konstrukcji. Inklinometry wyróżnia kompaktowa obudowa ze stopniem ochrony IP69K, przez co nie wymaga dodatkowej osłony nawet w ciężkich warunkach pracy.