Inklinometr POSITAL oraz DiMod w opryskiwaczach
W wielu dziedzinach przemysłu pomiar wskazań przechyłu jest bardzo ważną informacją, także w rolnictwie. Pomiar ten wykorzystywany jest między innymi w opryskiwaczach. W trakcie gdy ramiona opryskiwacza są rozłożone, należy znać dokładny kąt jego nachylenia aby móc poruszać się równomiernie i bezbłędnie a przy tym szybko.
Przykłady zastosowań
Inklinometry znalazły zastosowanie w wielu maszynach rolniczych. Znajdują się między innymi w maszynach, które posiadają maszt do zamontowania wysięgników z wahadłem zawieszonym za pomocą łożysk na górze. Inklinometry utrzymują kontrolę między innymi nad stokami i wzniesieniami. Czujniki montowane są na zewnątrz toru opryskiwaczy, aby nie wpływały na ruch kół oraz maszyny.
Inklinometry z kompensacją przyspieszeń jeszcze lepiej współpracują z maszynami – opryskiwaczami, ponieważ eliminują problemy błędów pomiarowych. Budowa tego typu czujników to połączenie metody pomiaru MEMS oraz żyroskopu. Zwiększenie dokładności oraz eliminacja błędów pomiarowych powoduje, że maszyna z wysięgnikiem może jeździć bliżej uprawy.
Połączenie ze wskaźnikiem
Sam czujnik to nie wszystko, najistotniejszą informacją jest konkretna wartość. Ważne, aby osoba sterująca maszyną znała w każdej chwili dokładne położenie przechyłu wysięgnika. Jest to możliwie dzięki połączeniu inklinometru Posital Fraba oraz wskaźnika DiMod produkowanego przez firmę AP Automatyka. Czujniki muszą być wyposażone w standard wyjścia SSI bądź wyjście analogowe. Odpowiednio łącząc je ze wskaźnikiem DiMod-P (dla czujników SSI) bądź z DiMod-A (dla czujników z wyjściem analogowym) posiadającym wyświetlacz LED jesteśmy w stanie kontrolować na bieżąco kąt przechyłu. Wskaźniki rodziny DiMod są programowalnymi wskaźnikami. Posiadają funkcję skalowania wyników. Na wyświetlaczu może być wyświetlana wartość reprezentująca zmierzoną pozycję lub prędkość (w jednostce [jedn./sek.]).
Zalety
Zaletą zastosowania układu składającego się z inklinometru Posital oraz wskaźnika DiMod jest bezbłędna detekcja położenia. Kompaktowa obudowa zarówno inklinometru jak i wskaźnika powoduje, że montaż urządzeń jest bardzo prosty, a urządzenie pomiarowe może być zamontowane w konstrukcjach stalowych. Czujniki przechyłu firmy Posital pracują w oparciu o dwie metody pomiaru: MEMS oraz płyn elektrolityczny. Możliwy jest pomiar przechyłu zarówno w jednej jak i w dwóch osiach. Inklinometry Posital Fraba są odporne na wibrację oraz wstrząsy, dzięki czemu mogą pracować również w trudnych warunkach. Czujniki z dynamiczną kompensacją przyspieszeń gwarantują precyzyjne pomiary także podczas dynamicznych ruchów.